Yazar sırası beklerken

Yazar sırası beklerken
Yazar sırası beklerken

Cem Yılmaz, patlayan flaşlar, kameralar ve güvenlik görevlileri eşliğinde gelip yerine oturdu ve saatlerce kitap imzaladı.

Kitap fuarında dün imza kuyrukları vardı. Cem Yılmaz'ınki film galası gibiydi. Grangé'nin kuyruğunda kavga çıktı. Günün sürprizi ise küçük İskender oldu
Haber: BURCU AKTAŞ - burcu.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

29. İstanbul Kitap Fuarı dün, hafta sonu bereketi yaşadı. İmza günleri tüm salonlara damgasını vurdu desek yeridir. Yazarlardan imza almak isteyen okurların oluşturduğu kuyruklar fuarı dolaşanlara zor anlar yaşattı. İmza günlerinin yıldızı açık ara Cem Yılmaz oldu. Patlayan flaşlar, birbiri ardına dizilmiş kameralar film galalarını aratmadı. İmza almak isteyenler masaya yaklaşmak için saatlerce bekledi. Ama Cem Yılmaz’ın masasına ulaşan çektiği cefayı çabuk unuttu. Yılmaz hayranları sırada beklerken birbirlerine Cem Yılmaz esprileri yaparak vakit öldürdü. Sıra olur da kaynak olmaz mı… Sıraya kaynak yapmak isteyenlerin sonu hiç iyi olmadı. Linç edilmenin köşesinden döndüler adeta.
Ağırlıklı olarak yirmili yaşların başındaki gençlerden oluşan kalabalığın derdi imzadan çok Yılmaz’la birkaç saniye bile olsa konuşmak, daha da önemlisi onunla şakalaşabilmekti. Cem Yılmaz için özel poster yaptırıp sıraya giren de vardı, son parasını senaryo günlüklerine yatırıp nasıl döneceğini kara kara düşünen de. Yılmaz’ın masasının etrafında yer alan güvenlik görevlileri okurlara zor anlar yaşattı. Daha fenası da oldu. Şöyle ki Fransız yazar Jean Christophe Grangé’yi bekleyen okurlar arasında resmen kavga çıktı. Ama kavga da Grange okurlarını yıldırmadı. Yazarın özellikle kadın okurları uzun bir kuyruk oluşturdu. 

‘Cumhuriyet için değer!’
Turgut Özakman, geçen sene domuz gribi sebebiyle kitaplarını bir kabin içinde imzalamıştı. Yazar bu sene de bu uygulamaya devam etti. En şanssız okurların Özakman’ın okurları olduğunu söyleyebiliriz çünkü yazarla aralarına giren cam yüzünden konuşma fırsatı bulamadılar. Kitaplarını kabin görevlisine verdiler, yazar imzaladı. Bir okuruna yaklaştım, ‘Muhabbet de edemiyorsunuz, bir imza için değer mi bu kadar beklemeye” dedim ve ağzımın payını aldım: “Cumhuriyet için değer.”
Fuarın gizli yıldızı küçük İskender’di. Şairin okurları fuarı basmıştı. Şairden imza almak isteyenler 3. salonun kapısına dayanıp girişi kapatacak kadar kalabalıktı. Edebiyatın ağır toplarıysa sessiz ve derinden gitmeyi seçti. Selim İleri ve Ayşe Kulin, aynı masayı paylaşarak okurlarının kitaplarını imzaladılar. İki yazarın okurları, kardeş kardeş aynı sırada durup sıranın kendilerine gelmesini sakince bekledi. Yazarlara birden fazla kitap imzalatanlar süreyi bir hayli uzattı. Ahmet Ümit’in olduğu yer ıssız olmaz elbette. Ümit, yine sayısız kitap imzaladı.
Tabii ki şenlik konusunda Penguen okurlarıyla kimse yarışamaz. Yine posterleri, tişörtleri, dergileriyle tabir caizse tam teçhizat geldiler ve güle eğlene imzalarını aldılar.