Yazarlar İsrail'i entelektüel ablukaya alacak

İSTANBUL - Yazar, sanatçı, gazeteci ve akademisyenler önceki gün İstanbul’da Muammer Karaca Tiyatrosu’nda bir toplantı düzenleyerek İsrail’i kınadı. Konuyla ilgili bildiriyi Yekta Kopan’ın okuduğu toplantıya Ece Temelkuran, Sırrı Süreyya Önder, Metin Üstündağ, Murat Menteş, Hatice Meryem, Mercan Dede,Vedat Özdemir, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Müge İplikçi, Tarık Tufan, Yaşar Kurt, Gökhan Özcan katıldı.
İsrail hükümetine yönelik bir bildirinin okunduğu toplantıda “Sizin tankla, topla, tüfekle sürdürdüğünüz vahşete karşı; elimizdeki bütün sanatsal araçlarla mücadele edeceğiz. Sizi entelektüel, siyasal ve duygusal ablukaya alacağız” denildi. 
Bildiride “Sabra ve Şatilla’da, Kana’da, Cenin’de, Ramallah’ta, Batı Şeria’da yaptığınız sayısız katliama Mavi Marmara katliamını eklediniz. İsrail hükümeti olarak insanlığa karşı suç işlediniz. Bununla da kalmayıp vahşetinizi savundunuz. Bilgi akışını engellediniz.  Bu kavga artık sizinle bütün gezegenin vicdanı arasındadır. Akdeniz’deki vahşet,  bütün insanlığın ortak meselesidir  artık.  Kafka sizin yaptıklarınızı görseydi yazdıklarını tekrar gözden geçirirdi. Gerektiğinde Rachel Corrie gibi, buldozerlerinizin önüne dikilmekten. Jean Genet gibi, yaptığınız katliamları yüzünüze vurmaktan. Edward Said gibi, namlularını çocuklara yöneltmiş askerlerinizi taşlamaktan çekinmeyeceğiz. Bu dava için özel mesai harcayacağız. Kendimizi ve bütün Filistinli çocukları; edebiyatla, sinemayla, müzikle savunacağız. Sizi öyle bir pataklayacağız ki, hayatınız gözlerinizin önünden Gazze Şeridi gibi geçecek” ifadelerine yer verildi.
Bildiriye imza koyan isimler arasında Biricik Suden, Aslı Tohumcu, Alper Canıgüz, Roni Margulies, Murat Uyurkulak, Aylin Aslım, Emrah Serbes, İnan Temelkuran, Tuna Kiremitçi, Birhan Keskin, Ahmet Ümit, İskender Pala, Teoman da var. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Mavi Marmara