Yazarların cinsiyetini tahmin edebilir misiniz?

Yazarların cinsiyetini tahmin edebilir misiniz?
Yazarların cinsiyetini tahmin edebilir misiniz?
Haber: BURCU AKTAŞ - burcu.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Nobel ödüllü  V. S. Naipaul, geçen günlerde edebiyat dünyasında tartışma yaratan bir açıklama yaptı. Bugüne kadar hiçbir kadın yazarın onun edebi seviyesine ulaşamadığını söyleyen yazar “Bir yazıda bir ya da iki paragraf okuduğumda, yazarının kadın mı erkek mi olduğunu anlarım. Kadınların yazdıkları, benim yazdıklarımla aynı seviyede değil” diye açıklama yaptı. Naipaul, kadınların dünyaya duygusal ve at gözlükleriyle baktıklarını iddia etti. Bunun üzerine İngiliz The Guardian gazetesi kitaplardan bölümler seçerek, bu bölümlerin bir kadın yazar mı yoksa bir erkek yazar tarafından mı yazıldığını soran bir test hazırladı. Gündem bu mevzuyla kaynarken biz de bu testi Türk edebiyatına uyarladık. Amacımız cinsiyetçilik değil, Naipaul’u bahane ederek edebiyattan dem vurmak. Buyrun testimize…


1“Topluca sıkılırız. Kimse kimseyle konuşmak, göz göze gelmek istemez. Erkek, böyle gecelerde ortalıkta görünmez. Çünkü o, bir şeyleri hepimizden daha güçlü bir biçimde sezmiştir ve acıklı ortamlara asla dayanamaz Ne içkinin tadı olur öyle gecelerde ne de Ender’in radyosundan yayılan Türk sanat müziğinin. Aslında neden sıkıldığımızı, nasıl bir haber alacağımızı biliriz de bunu dışa vurlaya korkarız. O zaman Faruk’un sözü gelir aklıma: Ölüm istasyonu! Birinin sırası gelmiş, bizden habersiz trene binmiştir.”
a) Erkek
b) Kadın

2“Gitmek başlı başına dokunaklı bir şey. Hele arkada kalıp gidişini izliyorsan birisinin, onunla ilgili son görüntü yalnızca belirgin sırt çizgileri oluyor. Her adımda açığa çıkan tabanlar, bundan böyle yokluğa, hiçler ülkesinin topraklarına basacakmış gibi geliyor insana. Dünyanın her köşesinde aynı otlar bitiyor halbuki. Değil mi ki duran kendinde duruyorsa öylece, giden de kendine yürüyor yollarını. Kimse kendini ben yitiğim diye tanıtmıyor da. Yitik dediğin, geride kalanları olduğu yere sıkıştıran insan boşluğu, hep ten kokan bir yatak.”
a)Erkek
b)Kadın

3 “Pazar dönüşlerimde, yokuşun başında tıknefes dinleniyorum. Bir dirhem et bin ayıp örter derler. Belki gençlikte. Yaş kendini belli etmeye başladı. Bana ne oldu bilmem. Sanki bir elim yağda, bir elim balda, ha babam kilo alıyorum. Yıllardır et yüzü gördüğümüz yok. Kuvveti ekmeğe, bibere, soğana verdik. Kaptanpaşa Fırını’ndan akşam ekmeğini dumanı tüterken aldın mı, yemeğin tadı kurtuluyor. Tıkanıyorum yokuşun başında. Elimdeki zembiller yetmezmiş gibi kaba etlerimdeki yağları da , her adım atışta, sallana sallana taşıyorum. Yaş kemale erdi.”
a) Erkek
b) Kadın

4Türkiye ’de kasıklarında kuş ötenler, ancak zengin iseler kabul görürler. Yoksulların kasıkları kuşlara yasaktır, yoksul kasıklar ancak kasvetle kekeleyebilirler. Bunu her buralı genç gibi gayet iyi bilen Tahir ve Funda, kasıklarındaki kuşları kovalayıp ertesi gün tek göz evi terk ettiler. Tahir fırına, funda ailesinin evine uğramadı bir daha. Çok uzak bir semtte başka bir tek göz bulup hayatla ve birbirleriyle boğuşmaya koyuldular…”
a) Erkek
b) Kadın

5“İrkilerek uyandım. Beyaz aydınlık duvarlarım, çalışma masam, temiz çarşaflı yatağım. Artık bunların bir rüya olduğuna inanabilirim. Saat henüz sabahın 06.00’sı. Yeniden uyumaya korkuyorum. Önce seni aramayı düşünüyorum. Sonra senin buraya gelmek üzere yola çıkmış olabileceğini düşünüp vazgeçiyorum. Ilık bir duş aldım. Sonra buzdolabından aldığım bir tabak dolusu kirazla kendimi yatağa attım. Uzunca bir süre gördüğüm rüyayı düşündüm. Yediğim kirazların çekirdeklerini ağzımdan odanın ortasına doğru büyük bir zevkle püskürttüm. Bir kâğıt bir kalem alıp rüyamı yazdım.”
a)Erkek
b)Kadın

6“Böyleydim ben. Hazların doruğuna çıkmak isterdim ille. Ipek hışırtılarını severdim sesler içinden. Ona telefon ettim; sağlığını sordum. Dün geceki gibi sinirli değildi. Uzun boylu konuşmadı, fakat benimle görüşmek istediğini söyledi. Hemen ertesi gün Divan’da buluşmayı önerdim. “Hayır, orada olmaz,” dedi (kalabalıkta benimle görünmekten mi korkuyordu), “sizi evden alırım ben.” Aklımdan bin düşünce geçiyordu.”
a) Erkek
b) Kadın

7 “Keşke şimdi kış olsaydı, tek başıma plajda dolaşmak isterdim şimdi, açık kapıdan, kimseden çekinmeden boş kumsala girerdim: Dalgalar gelir, kıyıya vurur, ben ayakkabımı ıslatmasınlar diye, arada bir sıçrayarak, koşar, yürürüm ve hayatımı düşünürüm, mutlaka önemli biri olacağımı düşünürüm, o zaman yalnız bütün o herifler değil, kızlar da bana bir başka bakardı diye de düşünürüm ve o zaman canım pis pis sıkılmaz benim, hele ilerde ne olacağımı düşününce, o zaman Serdar’a yürü kahveye gidelim diyecek kadar da olmazdım, kendi kendime yeterdim şimdi kış olsaydı.”
a) Erkek
b) Kadın

8“Yusuf’u da öldürmek istediler demek, istemişlerdir, doğrudur bu da. Ötekiler gibi: Mahir’ler, Harun’lar, Hatice’ler gibi. Hatice’nin dupduru sabah gökleri gibi gül rengi yüzü geldi gözümün önüne. İçi sızladı, ama açmadı gözlerini. “Devrimciler ölür, devrimler yaşar” lafını, Suret’e doğru gülerek yineledi. Aslında acımıyorum onlara. Acınmayı istemediklerini, istenmeyeceğini anlıyorum… Neden acıyacakmışım hem? Onlar beni aldılar mı içlerine, burda bizden, yüreği bizim için çarpan biri var dediler mi, kimdir bu diye dönüp baktılar mı?”
a)Erkek
b)Kadın

9“Aradan çok uzun zaman geçti, çok büyüdüm, onları özledim mi? Daha çok geceleri. Öfkeyle sıvanmış bir özlem. Bazen sinirden mi gözlerim doluyor, sevgiden mi, özlemden mi, yoksa nostalji ihtiyacından mı bilemiyorum, herhalde alışkanlıktandır deyip uyuyorum. Beni bu çıkmazdan Yasemin kurtarabilirdi, o da düşünmek için biraz süre istedi. Yedi sene önce. Bazen amma uzun düşündü diye düşünüyorum, daha çok günbatımlarında.”
a)Erkek
b)Kadın

10 “Annem, kar kuyularından dipsiz uçurumlara açılan düşsel mekânlarda yaşadı. Zamansız ve sonsuz bir kadının gurur yüklü uçarılığıyla. Kara sarıya çalan balmumu kalbi, bulanık gri bir sabahta babamın ayağına nasıl takıldı, babam tılsımlı iğneyle onu cezalandırıp bildiğimiz dünyaya hangi sebeple sürükledi bilmiyorum. Ben, yalnızca gerçekliğe ait küçük bir canlı olarak kaldım hep...”
a)Erkek
b)Kadın
Cevap anahtarı:
1. Mimoza’da Elli Gram, Cemil Kavukçu
2. Yüzünde Bir Yer, Sema Kaygusuz
3. Haraç, Füruzan
4. Bazuka, Murat Uyurkulak
5. Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel
6. Kapalı İktisat, Selim İleri
7. Sessiz Ev, Orhan Pamuk
8. Eski Sevgili, Leyla Erbil
9. Erken Kaybedenler, Emrah Serbes
10. Gece Sesleri, Latife Tekin
0-3 doğru: Kadınlar ve erkekler hakkında kafası karışık bir okursunuz.
4-7 doğru: Yazarların üslublarına dikkat eden bir okursunuz. Cinsiyet tespitinde başarılısınız ama esas olan yazardır deyip, cinsiyetçi sulardan uzak durmayı tercih edenlerdensiniz.
8-10 doğru: Yazılanlar sizden soruluyor! Ufak bir hatırlatma: Kimin kadın, kimin erkek olduğunu bilince başı göğe eren henüz görülmedi.