Yelle: Gerçekten kurallarımız yok!

Yelle: Gerçekten kurallarımız yok!
Yelle: Gerçekten kurallarımız yok!
İnternet sayesinde müzik dünyasına hızlı giriş yapan ve enerjik, göz alıcı sahne şovuyla adından söz ettiren Fransız popçu Yelle, bu akşamki Babylon konseri öncesi soruları yanıtladı...

Yelle hayranları için grubun hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

GrandMarnier bazı ritimler çalışıyordu ve beni şarkı söylemem için davet etti. Böylece ilk şarkımız “Je veux te voir”ı yaptık. Myspace’te (evet Myspace) paylaştık ve bir anda viral oldu. Bir albüm teklifi aldık ve ilk EP’mizi bir yıl sonra yayınladık. Bu arada her yere turneye gittik.

Bir Yelle albümü çıkarmak nasıl bir ? Nasıl çalışılıyor? Standart kurallara göre mi hareket ediyorsunuz yoksa işi akışına bırakmayı mı tercih ediyorsunuz?
Bizim gerçekten hiç kurallarımız yok. Sesli notlarımızı ya da küçük kağıt parçalarına yazdığımız fikirlerimizi toparlıyoruz. Bunlar bazen sadece bir ritim, bazen ses, kelime, cümle, tema oluyor ve hepsini toparlayıp birden stüdyoda geliştiriyoruz. Son albümde DR Luke’un ekibinden bazı prodüktörlerle bayağı ilginç yaratıcı, spontan ve taze yollarla eskizlerden çıkarak şarkı yazdık. Bir noktada uyumlu bir şey görüyoruz ve onunla ilişkili bir görüntü düşünüyoruz ve bu bizim için çok ilham verici oluyor.


Size her zaman ilham veren bir sanatçı ya da etkinlik veya anı var mı?

Aslında hayatın kendisinden ilham alıyorum, geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğe bakıştan. Bizi birçok şey etkileyebiliyor: bir olay, sanatçı, logo, yiyecek, film…

Son LP’niz “Complètement Fou” için Katy Perry, Kesha ve birok ünlünün hit’inin de prodüktörü olan Dr Luke ile çalıştınız. Onunla nasıl temasa geçtiniz?
Katy Perry için yaptığımız remix aracılığıyla o bizi keşfetti. Katy bizi yıllardır takip ediyor. Ve bize karşı her zaman çok nazikti. Luke, “Hot’n cold” için yaptığımız remix’i dinlemiş ve beğenmiş. Los Angeles’ta bizi canlı dinlemeye geldi ve performansımızı da beğendi. Böylece tanıştık ve Skype üzerinden konuşmaya başladık. Birlikte ilk şarkımızı yapmaya karar verdik ve hepimiz sevdik. Bizi LA’de ağırladı ve birlikte bazı kayıtlar yaptık.


Müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Modern pop müzik, eğlenceli ve aynı zamanda melankolik derdim.

Tekil konserleri/şovları mı yoksa festivalleri mi tercih edersiniz?
Festivaller yeni insanlarla ve yeni dinleyicilerle tanışmak için eğlenceli ancak bizim şovlarımız hayranlarımızla iletişim açısından kesinlikle etkileyici. Onları çok seviyoruz. Bize karşı çok vericiler. Her sefer çok yoğun geçiyor. Tonlarca güzel anla, gülümsemeyle dolu!


İzlediğiniz en iyi konser hangisiydi?

Paris La Cigale’de The Rapture’ı izlemiştim, çok etkilenmiştim. İzlediğim en iyi konser miydi bilmiyorum çünkü konuları böyle kategorize etmem ancak çoooook güçlüydü diyebilirim

Hayranlarınız için yakın gelecekte bir sürpriziniz olacak mı?
Birçok yenilik geliyor, özellikle yeni videolar...

Yelle bu gece 23.30’da Babylon’da. (Kapı açılışı: 22:00, Paradisko)