Yeni Leyla Gencer Arnavutluk'tan!

Yeni Leyla Gencer Arnavutluk'tan!
Yeni Leyla Gencer Arnavutluk'tan!

Birinci seçilen Arnavut soprano ve flütçü Marigona Qerkezi 12 bin 500 euro para ödülünün de sahibi oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Milano'daki dünyaca ünlü La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinciliği Arnavut soprano ve flütçü Marigona Qerkezi kazandı. Dinleyicilerin oylarıyla belirlenen Leyla Gencer Halk Ödülü'nün sahibi ise Ayşe Şenoğul oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final gecesi ve ardından ödül töreni, 11 Eylül Cuma akşamı Süreyya Operası’nda gerçekleştirildi.

Borusan Filarmoni'den görkemli sezon programı

Leyla Gencer Şan Yarışması final gecesi, İtalyan şef Antonio Pirolli yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın seslendirdiği Giuseppe Verdi’nin I Vespri Siciliani Uvertürü ile başladı. Ardından finale kalan 7 yarışmacı, Pirolli yönetimindeki orkestra eşliğinde birer arya seslendirdi. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda dereceye giren finalistleri, jüri başkanlığını üstlenen ünlü İtalyan Soprano Luciana Serra açıkladı. Bu yılki Leyla Gencer Şan Yarışması’nda Marigona Qerkezi birinci, Jonathan Winell ikinci, Hubert Zapior ve Dierdre Judith Angenent üçüncü oldular. Yarışmacılar 12.500 Euro, 7.500 Euro ve 3.500 Euro olmak üzere toplam 23.500 Euro’luk ödülü paylaştılar.


İkincilik ödülünü kazanan Jonathan Winell, 7 bin 500 euro para ödülünün de sahibi oldu. 
La Scala Tiyatrosu Akademisi’nin verdiği özel ödülü kazanan Marigona Qerkezi, La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından üç aylık bir eğitim bursuna layık görülürken; Polonya Ulusal Operası’nın verdiği özel ödülü kazanan Ayşe Şenogul, Polonya Ulusal Operası’nın bir prodüksiyonunda rol almaya hak kazanırken, Londra Kraliyet Operası Jette Parker Genç Sanatçılar Programı özel ödülünü kazanan Hubert Zapier, Kraliyet Operası’nda dört aylık özel bir eğitime hak kazandı. Dinleyicilerin oylarıyla belirlenen Leyla Gencer Halk Ödülü’nün sahibi Ayşe Şenoğul ise, 2016 yılında gerçekleştirilecek 44. İstanbul Müzik Festivali kapsamındaki bir konserde yer alacak.


Hubert Zapior ve Dierdre Judith Angenent üçüncülük ödülünü paylaştı.

İtalyan soprano Luciana Serra başkanlığında toplanan bu yılın jürisinde, Londra Kraliyet Operası Genç Sanatçılar Programı Sanat Direktörü David Gowland, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara, Polonya Ulusal Operası Casting Direktörü Izabela Klosinska, Rennes Operası Direktörü Alain Surrans, Floransa Operası Maggio Akademisi Sanat Direktörü Gianni Tangucci ve Orkestra şefi Antonio Pirolli yer aldı.


Dinleyicilerin oylarıyla belirlenen Leyla Gencer Halk Ödülü’nün sahibi ise Ayşe Şenoğul oldu.
8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın 9 Eylül Çarşamba günü yapılan ve 14 ülkeden 42 şancının seçildiği yarı finalinde 7 yarışmacı finale katılmaya hak kazanmıştı. Ayşe Şenogul (soprano Türkiye), Jonathan Winell (tenor/ Amerika), Hubert Zapior (bariton/ Polonya), Deirdre Judith Angenent (soprano/ Hollanda), Dongho Kim (bas-bariton/ Güney Kore), Marigona Qerkezi (soprano/ Arnavutluk) ve Giovanni Romeo (bariton/ İtalya) finalistler arasında yer aldı.

8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde Paris, Londra, Berlin, Milano, Varşova ve İstanbul’da yapılan ön elemelerine, 24 farklı ülkeden 32 yaş altı 100 genç şancı katıldı. Her merkezde ayrı ayrı oluşturulan ön eleme jürilerinde uluslararası alanda önemli isimler görev yaptı. Ön elemeler sonucunda, 14 farklı ülkeden toplam 42 genç şancı, final serisine katılmak üzere Eylül ayında İstanbul’a gelmeye hak kazandı. 7 ve 8 Eylül’de yapılan çeyrek finalin ardından, 18 yarışmacı yarı finale çıktı. 9 Eylül’deki yarı finalde ise 7 finalist belirlendi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması bu yıl, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, İtalyan Kültür Merkezi, Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya Ulusal Operası işbirliği, Martı İstanbul Otel’in konaklama desteği ve Borusan Sanat’ın değerli katkılarıyla düzenlendi.

Marigona Qerkezi hakkında

1993 doğumlu Arnavut soprano ve flütçü Marigona Qerkezi, Ljubljana’da ilk kez sahneye çıkarak şarkı söylediğinde altı yaşındaydı. 10 yaşında verdiği ilk orkestralı konserinde ise Kosova Filarmoni eşliğinde çaldı. Flüt branşında mezun olduğu Priştina Güzel Sanatlar Akademisi’nde halen flüt ve şan üzerine yüksek lisansını yapmaktadır. Qerkezi opera sahnelerine ilk kez 2015 Nisan’ında, Maskat Kraliyet Operası’nda AsLiCo tarafından sahnelenen Mozart’ın Sihirli Flüt’ünde Gece Kraliçesi rolüyle adım attı. Ödülleri arasında 2014 Uluslararası Maria Kraja Operası Festivali’nde kazandığı ikincilik ile 2015 Uluslararası AsLiCo Opera Festivali’nde kazandığı Yeni Çıkış Yapanlar Ödülü sayılabilir.