Yeni sezonda evlilik ironisi

Yeni tiyatro sezonunda kuruluşunun 10. yılını kutlayacak Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda repertuvar açıklandı.

İSTANBUL - Yeni tiyatro sezonunda kuruluşunun 10. yılını kutlayacak Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda repertuvar açıklandı. Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda sezon 12 Ekim'de sahnelenecek Martin Walser'in 'Odada Savaş' oyunu ile açılacak.
Türkiye'de ilk kez sahnelenecek olan ve Orhan Alkaya'nın yöneteceği 'Odada Savaş' evlilik üzerine yazılmış trajik bir fars. Mümtaz Sevinç ve Gül
Onat'ın rol aldığı oyunda, evlilik kurumu aydın bir burjuva çiftinin yaşadığı olaylar ekseninde irdeleniyor. Oyun, kadın-erkek
ilişkileri hakkında bilinen ve bilinmeyen yanları farklı ve eğlenceli bir dille anlatıyor. Evliliğin bir ameliyata benzetildiği oyunda, eşlerin sürekli narkozsuz bir şekilde birbirlerine operasyon yaptıklarının altı çiziliyor.
Sezonun ikinci yeni oyunu ise bir müzikal. Yılmaz Karakoyunlu'nun İstanbul'da ilk kez sahnelenecek oyunu 'Kuzguncuklu Fazilet'i Turgay Kantürk yönetecek. Müzikleri Melih Kibar tarafından hazırlanan oyunda, Türkiye'de 1940'lı yıllarda Varlık Vergisi'yle başlayan siyasal ve sosyal yozlaşma ortamı anlatılıyor.
Çetin Altan'ın bürokrasiyi hicvettiği
'Dilekçe', Turgut Özakman'ın suç ve suçluluk kavramını irdelediği 'Duvarların Ötesi' Bakırköy Belediye Tiyatroları'nın bu sezondaki diğer yerli oyunları olacak. Sam Shepard'ın 'Aç Sınıfın Laneti' ve Aldo Nicolai'nin 'Akvaryum' oyunu da yeni sezonda seyirci karşısına çıkacak yabancı yapımlar. (Kültür Sanat)