Yeni sezonda kim, hangi oyunda?

Yeni sezonda kim, hangi oyunda?
Yeni sezonda kim, hangi oyunda?
Taptaze ve heyecan verici oyunlarla tiyatro sezonu başladı. Sahneler; Shakespeare metinlerinden kadın öykülerini başrole koyan müzikallere klasiklerden çağdaşlara merak uyandıran yapımlarla dolu. Sinemadan ve TV ekranından aşina olduğumuz bir dolu oyuncuyu bu sene de tiyatroda izleyeceğiz. Aralarında tiyatrodan hiç kopmamış olanlar da var, sahneye ilk kez çıkacak olanlar da... 
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

TÜLİN ÖZEN (Dil Kuşu)
Yeni Türk sinemasının en sık karşımıza çıkan, en başarılı ve bol ödüllü kadın oyuncularından. Krek Tiyatro yapımı ‘Güzel Şeyler Bizim Tarafta’ ve bir dans projesi olan ‘Mesele’den beridir kendisini sahnede izleme fırsatı yakalayamamıştık. Tülin Özen bu sezon, Kürtçe tiyatro yapan Destar Tiyatro prodüksiyonu ‘Dil Kuşu’nda sahnede olacak. Pelin Temur’un kaleme aldığı oyun, Destar Tiyatro’nun Mîrza Metin tasarımıyla geçen sene başlattığı ‘Dil Oyunları’ projesinin üçüncü ayağı. Tek kişilik oyunu deneyimli bir tiyatrocu, Ayşenil Şamlıoğlu yönetiyor. (Meraklanmak için bir gerekçe daha!) ‘Dil Kuşu’ sesle ve dille derdi, büyük bir dünyanın içinden anlatılan bir masal…
8 Ekim Perşembe, saat 20.30’da Beyoğlu’ndaki Şermola Performans’ta.


DAMLA SÖNMEZ (Parçacıklar)

İki senedir adını en çok TV dizisi ‘Güllerin Savaşı’ ile duysak da Damla Sönmez çıkışını sinemayla yapan (Bornova Bornova) ve sürdüren, tiyatrodan da ayağını kesmeyen oyunculardan. Son olarak Pürtelaş Tiyatro’nun ‘Savaş’ındaydı, bu sezon topluluğun yenisi ‘Parçacıklar’da Deniz Karaoğlu (İsmini bir kenara yazmak şart!) ile karşılıklı oynayacak. Sönmez ve Karaoğlu, 2011 tarihli Tiyatro Yan Etki oyunu ‘Yalnız Batı’da da aynı sahneyi paylaşmıştı. İngiliz yazar Nick Payne’in yazdığı ve Tamer Can Erkan’ın yönettiği ‘Parçacıklar’, arka planında kuantum fiziği, sicim kuramı, çoklu evrenler teorisi gibi bilimsel konuları tutan; özgür irade, aşk ve ölüm üzerine bir oyun.
Kasım itibariyle Sahne Kadir Has’ta.
 
BESTE BEREKET (Özel Kadınlar Listesi)
Sinema-tiyatro-TV arasındaki dengeyi tutturan oyunculardan, Beste Bereket. Son olarak CEF Tiyatro’nun ‘III. Richard’ında Lady Anne olarak sahnedeydi, bu sezon Tuğrul Tülek yönetimindeki ‘Özel Kadınlar Listesi’nde yerini almış. Mam-Art yapımı olan Deniz Karaoğlu, Beste Bereket, Başak Daşman, Feri Baycu Güler ve Hülya Gülşen’in rol aldığı ve günümüz kadın erkek ilişkilerine bakarken ‘şöhret’ kavramını da gündeme getiren oyun, ABD’li yazar Neil La Bute’un imzasını taşıyor.
12 Ekim’den itibaren Salon İKSV’de…

MERT FIRAT, MELİS BİRKAN, ONUR ÜNSAL, TİMUR ACAR, DİDEM BALÇIN (En Kısa Gecenin Rüyası)
Sezonun en şenlikli oyunlarından olmaya aday olan ‘En Kısa Gecenin Rüyası’ Moda Sahnesi’nden geliyor. Shakespeare’in ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ (ya da Bahar Noktası) adıyla bildiğimiz ve âşıkların, perilerin fink attığı bu eğlenceli metninde Moda Sahnesi’nin daimi kadrosundan isimler de var, ekibe yeni dahil olan oyuncular da… Kadro şu şekilde: Mert Fırat, Melis Birkan, Onur Ünsal, Timur Acar, Didem Balçın, Murat Tüzün, Volkan Yosunlu, Ezgi Coşkun, Hasan Demirtaş, Mert Şişmanlar, Alper Baytekin, Caner Erdem, Beyza Şekerci ve Çağlar Yalçınkaya. 8, 9 ve 10 Ekim'de saat 20.30'da; 4 ve 11 Ekim'de ise saat 17.00'da Moda Sahnesi Büyük Salon'da.

BÜLENT İNAL (Köprüden Görünüş)
Oyun Atölyesi, Hira Tekindor yönetiminde bir Arthur Miller klasiğiyle girdi sezona. ‘Köprüden Görünüş’ün sürpriz ismi ise Bülent İnal. Sinemada da TV’de de bol bol karşımızda İnal ama tiyatro sahnesinde bu sezon ilk defa izleyeceğiz kendisini. Bir liman işçisi rolünde… Aslı Yılmaz, Bülent İnal, Nazlı Bulum, Kubilay Karslıoğlu, Aykut Akdere, Ercüment Acar, Sedat Bilenler ve Melih Pamukçu’dan oluşan kadroyla 50’ler ABD’sine bir yolculuk yapacağız.
Perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 20.30’da; cumartesi ve pazar saat 16.00’da Moda’daki Oyun Atölyesi’nde.

NİLÜFER AÇIKALIN (Cahide Sonku Müzikali) 
Türk sinemasının ilk kadın yıldızı Cahide Sonku'nun hayatı, Tiyatro Keyfi eliyle sahnede. 1 Ekim’de prömiyer yapan müzikalde, sinemamızın efsanevi kadınlarından Cahide Sonku’yu Nilüfer Açıkalın yorumluyor. Kemal Başar’ın yönetimindeki oyunu Gökhan Erarslan yazdı.
9 ve 16 Ekim'de Borusan Oto Dolmabahçe Sahne'de, 15 Ekim'de Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde.

AYÇA VARLIER (Fosforlu Müzikali)
Sinema-tiyatro-TV üçgeninin tüm köşeleriyle sürekli temas halinde olan isimlerden. Tiyatro Kare yapımı ‘Leyla’nın Evi’ndeki performansıyla dikkatleri (ve de ödülleri) toplamıştı. Bu kez, yine bir Tiyatro Kare prodüksiyonu olan, Suat Derviş’in efsanevi romanı ‘Fosforlu Cevriye’den uyarlanan ‘Fosforlu Müzikali’nde karşımızda olacak. Serkan Üstüner’in sahneye koyduğu ve 18 farklı parçanın da seslendirileceği (Müziklerde Eylem Pelit imzası var) müzikalde ‘Fosforlu’ ve ‘Suat Derviş’ rolündeki Ayça Varlıer; Fatih Dönmez, Pınar Yıldırım, Mert Carim, Ece Duran ve Cem Güler ile karşılıklı oynayacak.
4 Ekim’de 16.00’da Caddebostan Kültür Merkezi ‘nde, 6 Ekim’de 20.30’da  Kozyatağı Kültür Merkezi’nde.

SUMRU YAVRUCUK (Shirley)
Bize sorarsanız o öncelikle bir tiyatro insanı ama kendisini çeşitli popüler TV dizilerinde ve sinemada mutlulukla takip edenlere anımsatalım: Sumru Yavrucuk’nun yazın Ege sahillerinde başlattığı tek kişilik oyunu ‘Shirley’ sezonda bolca sahnelenecek. Klasik bir metin olan ‘Shirley Valentine’, eğlenceli bir kadın öyküsü. Tedbil-i Mekan Prodüksiyon Tiyatrosu çatısı altında sahnelenen oyunun yönetmeni ve tek oyuncusu Sumru Yavrucuk.
9 Ekim’de saat 20.30’da Profilo KM Küçük Salon’da. 

NİHAL YALÇIN (Antabus)
Seray Şahiner’in azıcık tüyler ürpertici ve de ironik romanı, üçüncü sayfa haberlerinden bir kadın öyküsü olan ‘Antabus’, Tatbikat Sahnesi çatısı altında geçen sezon sahnelenmeye başlanmıştı. Sinema ve TV’nin üretken ve ödüllü isimlerinden Nihal Yalçın, Leyla Taşçı olarak karşımızda. Oyunu İlham Yazar yönetiyor. Topluluğun hazırlık aşamasında olan bir diğer oyununda (Orijinal  adı ‘Blink’) ise Ahmet Rıfat Şungar ve Sezin Akbaşoğulları sahnede olacak.

SERKAN KESKİN (Kuşlar)
‘Leyla ile Mecnun’ fanlarının gözünde hâlâ ‘İsmail Abi’ olabilir, tiyatro tutkunları için Serkan Keskin en çok Semaver Kumpanya demek. Yerli sinemanın da son yıllarda öne çıkan, kendisini pür dikkat izleten isimlerinden olan Serkan Keskin, Haliç’in öte yakasında, yıllardır canla başla tiyatro üreten Semaver Kumpanya’da hem oynayan hem yöneten olarak görev alıyor. Keskin; geçen sezon sahnelenmeye başlayan, Yavuz Pekman’ın yönettiği Aristofanes klasiği ‘Kuşlar’ın da kalabalık kadrosunun bir parçası. Tam kadro şöyle: Cansu Saka, Ezgi Ulusoy, Gözde Şencan, Güliz Gündüz, Hakan Atalay, İbrahim Barulay, Merve Dizdar, Mustafa Kırantepe, Onur Yalçınkaya, Rojhat Özsoy, Saniye Samra, Sarp Aydınoğlu, Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Sibel Altan, Uğur Senkeri.
9 ve 10 Ekim’de saat 20.30’da Kocamustafapaşa’daki Çevre Tiyatrosu’nda.