Yeni sezonda korku operası sürprizi

Yeni sezonda korku operası sürprizi
Yeni sezonda korku operası sürprizi

Geçen sezon ilgi gören La Traviata 16-22 Ekim arası Süreyya Operası nda.

İSTANBUL - İstanbul Devlet Opera Balesi, 2010-2011 sanat yılını geçen sezondan eserlerin yanı sıra yepyeni eserlerle karşılıyor. İDOB’un yeni eserlerinin ilki İtalyan rejisör Flavio Trevisan tarafından sahnelenecek Rossini’nin ‘Sevil Berberi’ oparası. Cervantes’in Don Quixote’u yazma hikâyesini konu alan ‘Mançalı Adam’ adlı opera Murat Göksu rejisiyle, besteci Mozart ve libretto yazarı Lorenzo Da Ponte’nin parlak işbirliğinden doğan üç büyük operadan parçalar içerecek olan ‘Wolfgang ve Lorenzo’ ise Aydın Büke yönetiminde seyirci karşısına çıkacak.
AKM’nin kapalı olduğu son üç sezonda olduğu gibi bu sezon da Kadıköy Sürreyya Operası’nı kullanacak İDOB’da bu sezonun en çok ses getirecek eserlerinden biri de ilk kez İngilizce olarak sahnelenecek bir korku operası ‘The Turn of the Screw’. Eser, opera sanatının geleneksel tema anlayışının dışına çıkarak bir günümüz sorununu, çocuklara yönelik uygulanan şiddet ve tacizi konu alıyor.
Balede ise ilk kez İzmir Devlet Balesi tarafından Uğur Seyrek koreografisiyle sahnelenen ‘Otello’, dönüşümlü repertuvar programı kapsamında İstanbul Devlet Balesi tarafından yorumlanacak. Dünyaca ünlü koreograf Uwe Scholz’un ‘İkinci Senfoni’si ile Creatures’in koreografı Patrick de Bana’nın İstanbul Balesi için özel olarak hazırladığı ‘Batık’ adlı eser ilk kez baleseverlerle buluşacak.  Ayrıca Türkiye ’yi baleyle tanıştıran Dame Ninette de Valois, ölümünün 10. yılında özel bir programla anılacak.
Geçen sezonda ilgiyle izlenen operalar ‘La Traviata’ (16, 19, 21, 22 Ekim), ‘Don Pasquale’, ‘Figaro’nun Düğünü’, ‘Don Quixote’, ‘Concerto Barocco...’ (5, 7, 9, 12, 13 Ekim), ‘Dört Duvar’ baleleri ve ‘Şen Dul’ müzikali bu sezonda da devam edecek. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aydın

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  AKM

  ,

  sanat