Yeni sinemacılar yalnızlığa karşı birleşti

Yeni sinemacılar yalnızlığa karşı birleşti
Yeni sinemacılar yalnızlığa karşı birleşti

Yeni Sinemacılar Hareketi?nin içinde Özcan Alper, Yeşim Ustaoğlu, Reha Erdem (soldan sağa) gibi isimler var. FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Yeni Sinema Hareketi, ödüllü ama yalnız sinemacıların 'müzmin' dertlerine çare bulmak arzusunda. Sinemacılar sistemdeki tıkanıklıkları 'birlikte hareket ederek' aşmayı hedefliyor
Haber: ELİF TUNCA / Arşivi

İSTANBUL - Büyük hayalleri, sayısız projeleri var. Ama hayallerle realitenin kesiştiği nokta, artık beklentilere cevap vermekten uzak. Gerçekliği değiştirmeye de tek başlarına güç yetiremediklerinden genç sinemacılar omuz omuza verdi. Yeni Sinema Hareketi, üretim, destek, tanıtım, dağıtım gibi konulardaki sıkıntılarını, önceki akşam Feriye Sineması’nda kamuoyuyla paylaştı.
Paylaşılanlar öncelikle sıkıntılardı, çünkü her konuda kapsamlı bir çözüm önermek için henüz gerçekten erken. Akıllara hep düşen şu soru, onlar için de hareket noktası olmuş: Uluslararası platformda da gittikçe dikkat çeken Türk sinemasının başarıları kalıcı olabilir mi yoksa tek atımlık barut mu? Kalıcı adımlar atılması için bir araya gelen grubun sözcülüğünü Hüseyin Karabey, Yamaç Okur, İnan Temelkuran ve Özcan Alper üstlense de yaklaşık 30 kişilik listede Reha Erdem, Derviş Zaim, Sevilay Demirci, Yeşim Ustaoğlu gibi isimler de var.
Öncelikle üretim koşullarına dikkat çekiyorlar. Yani imkansızlıklar, düşüm bütçeler. Ardından diğer sıkıntılar döküldü tek tek; RTÜK’ün, dünyadaki emsallerinden uzak, katı tutumları, Kültür Bakanlığı’nın Sinema Destekleme Kurulu’nun şeffaflıktan uzak kararları, telif haklarındaki belirsizlik ve belki de en önemlisi, bütün zorluklara rağmen çekilmiş hatta festivallerden ödülle dönmüş filmlerin, dağıtım sorunu yüzünden seyirciyle sağlıklı şekilde buluşamaması. Sinemalarda gösterim olanaklarının kısıtlı olması. Aslında hepsinin kaynağı, Temelkuran’ın tespit ettiği gibi “Üretimin yılda 10 filmde kaldığı zamanların kanun ve işleyişinin, 70 filmin çekildiği bugüne yetmemesi.”
Bu sorunlarla ilgili raporlar hazırlayıp ilgili yerlere gönderen, Sinema Merkezi ve sinematek için çalışmalar yürüten Yeni Sinema Hareketi’nin ilk somut çözümü, film gösterimi üzerine. Umut Sanat desteğiyle Süt, Uzak İhtimal, İki Dil Bir Bavul gibi son dönemin en başarılı filmlerinin yer aldığı 17 filmlik bir seçki, 23 Nisan- 10 Mayıs arasında Feriye Sineması’nda hem de cüz’i bir fiyata gösterilecek. Epeydir âtıl olan Feriye Sineması’nı da canlandıracak olan film gösterimlerine yönetmenler ve film ekibi de katılacak.