@ErkanAktug

Yeni Sinema'da 'hareket' var

Yeni Sinema'da 'hareket' var
Yeni Sinema'da 'hareket' var

Yeni Sinema Hareketi?ni başlatan isimlerden yönetmen Pelin Esmer ve İnan Temelkuran?ın hedefinde Yeni Sinema Günleri?ni tüm yıla yaymak ve Feriye?yi bir nevi sinemateke dönüştürmek var. Fotoğraflar: Muhsin Akgün

Yeni Sinema Hareketi'nin düzenlediği Yeni Sinema Günleri'nde 17 günde 17 filmi yaklaşık 3 bin 500 kişi izledi. Organizasyonu yürüten yönetmenlerden İnan Temelkuran 'Bu çok iyi bir rakam' derken Pelin Esmer, 'Söyleşili gösterimlere çok ilgi vardı. Söyleşiler bizim için çok değerli' diye konuşuyor
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - İnan Temelkuran, heyecanlıydı, Yeni Sinema Günleri başlarken... “Bu iş kafama yattı, olur bu iş” diyordu, “Hatta Feriye Sineması’nın kafesini ‘Soul Kitchen’ tarzı bir kafeye bile dönüştürebiliriz. Deneyimim var (sinema okuduğu Madrid’de dönercide çalıştı), mutfağa bile girebilirim.”
Temelkuran’ın yönettiği ‘Bornova Bornova’dan Reha Erdem’in ‘Hayat Var’ına, Pelin Esmer’in ‘11’e 10 Kala’sından Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Üç Maymun’una Hüseyin Karabey’in ‘Gitmek’inden Derviş Zam’in ‘Nokta’sına Özcan Alper’in ‘Sonbahar’ından Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Pandora’nın Kutusu’na 17 filmin 17 gün boyunca dönüşümlü gösterildiği Yeni Sinema Günleri geçen pazar sona erdi. Ödüllü yerli filmlerin bile ticari gösterime girmekte zorlandığı, girse bile az izlendiği gerekçesiyle hemen gösterimden kaldırıldığı bir ortamda, sistemdeki tıkanıklıkları aşmak için güçlerini birleştiren sinemacıların oluşturduğu Yeni Sinema Hareketi’nin Feriye Sineması’nda düzenlediği bu ilk etkinliği, yaklaşık 3 bin 500 sinemasever takip etti.
“Bu iyi bir rakam” diyor, yönetmen Temelkuran, “Kendi filmimden örnek vereyim. ‘Bornova Bornova’yı 17 gün boyunca bir sinemada gösterseydim, bu kadar seyirci çekmezdi.” ‘Yani olur mu bu iş? Nasıl bir tat bıraktı bu etkinlik sende?’ diye soruyoruz Temelkuran’a... “Tatlı bir yorgunluk bıraktı. Bayağı bir işmiş bu. Böyle gerilla usulü zor oluyor, daha organize olmamız lazım. Ama güzel oldu. Özellikle söyleşili gösterimlere çok ilgi vardı. Seyirciyle ekiplerin arasında iyi bir ilişki olduğu ispatlandı” diye anlatıyor.
İnan Temelkuran gibi bizzat işin organizasyonuyla ilgilenen yönetmen Pelin Esmer de hayli memnun sonuçlardan. “Bazı sabah gösterimlerinde 60 kişi oluyordu. Normal gösterimlerde bu mümkün değil. Bunun haricinde söyleşiler çok keyifli geçti. Sadece seyirciler için değil, yönetmenler ve ekip için de inanılmaz motive edici. Bu ilişkiye ihtiyacımız var bizim. Seyirciden anında aldığımız tepki çok değerli.”

Feriye’de ‘Soul Kitchen’ tarzı kafe hayali
Yeni Sinema Hareketi’nin hedefinde Yeni Sinema Günleri’ni tüm yıla yaymak, Feriye Sineması’nı filmlerin sürekli dündüğü bir sinema merkezine, bir nevi sinemateke çevirmek var. Elbette bunun için Kültür Bakanlığı gibi çeşitli kurumların devreye girmesi gerekiyor. Nasıl ki bakanlık yapım desteği vererek film üretimini destekliyor, çekilen filmlerin seyirciyle buluşması için girişilen bu tür girişimleri de desteklemesi gerekiyor.
İki haftalık bir etkinliği kendi aralarında bir komisyon kurarak halledebildiklerini belirten Pelin Esmer, “Etkinliklerin yıla yayılması için başka desteklere ihtiyaç var. Bu son derece profesyonel, çok boyutlu bir iş. Umut Sanat, çalışanların paralarını ödemek şartıyla bize bu sinemayı tahsis etti ama sonuçta burasının dönmesi lazım” diye konuşuyor.
Eylülden itibaren Yeni Sinema Hareketi’nden yönetmenlerin yeni filmlerini Feriye’de dönümüşmü olarak gösterebileceklerini belirten İnan Temelkuran, Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı Levent Kültür Merkezi gibi belediyelere ait çeşitli mekânlarıda bu ağ içine katmak istediklerinin altını çiziyor. Son olarak Temelkuran’a Feriye’nin Boğaz manzaralı şahane kafesini ‘Soul Kitchen’ tarzı alternatif bir mekâna dönüştürme hayalini soruyoruz. “Bakıcağız, uğraşıyoruz. Mutfaklarını açmasalar da dışarıdan getirip yiyebiliriz. Fakat buraya ayak alıştırmak gerekiyor. Buradaki cafe boş duruyor.”