Yeni 'The Wall' daha politik olacak

Yeni 'The Wall' daha politik olacak
Yeni 'The Wall' daha politik olacak
Pink Floyd'un ünlü rock operası 'The Wall'u ilk sergilenişinden 30 yıl sonra yeniden sahnelere taşıyacak Roger Waters, yeni 'The Wall' yorumunun, 1980'lerdekinden daha politik, daha evrensel olacağını söyledi.

LONDRA - Efsane İngiliz grubun bseyin takımından Roger Waters, Londra’da düzenlediği basın toplantısında, albümdeki Pink karakteri gibi babasını 2. Dünya Savaşı’nda kaybettiğini ve bunun projesinde büyük önemi olduğunu hatırlatarak “1979’da Vietnam sendromunun hala sürdüğü dönemde ‘The Wall’ albümünü yapmıştık. Bugünkü yorumda ise Irak ve Afganistan savaşlarıyla paralellik kurulacak. Bu savaşlarda yakınlarını kaybedenlere büyük empati duyuyorum. Bu proje onlara bir saygı duruşu olacak” diye konuştu. 66 yaşındaki Waters, yeni turnede müzik ve sözlerin eskiye sadık kalacağını, ancak yorumun farklı olacağını da sözlerine ekledi.
Pink Floyd’un 1979’da çıkardığı ve geniş ölçüde Roger Waters’dan esin alan Pink karakterinin üzerine kurulu ‘The Wall’ albümü, tecrit, yabancılaşma gibi karmaşık kavramları işlerken, barışçıl tarzıyla da dikkati çekmişti. ‘The Wall Opera’ 1980-81 arası dört kez sahneye konulmuş, Pink Floyd’dan 1984’te ayrılarak solo kariyerine başlayan Roger Waters, ‘The Wall’u Berlin’de sahnede yorumlamıştı. Waters, The Wall turnesinin 15 Eylül’de Toronto’da başlayacağını, ABD’yi gezdikten sonra 2011 baharında Avrupa’ya geçeceğini de hatırlattı. (aa)