Yeni Türkiye'nin mimarı

Yeni Türkiye'nin mimarı
Yeni Türkiye'nin mimarı
Ahmet Hakan bugün Hürriye'teki köşesinde 'Ak Saray'ın mimarı Şefik Birkiye'yi ve eserlerini yazdı: Biraz Roma biraz Selçuklu, işte sana 'neoklasik'

Yeni Türkiye 'nin yeni mimarı: Şefik Birkiye CÜNEYT Özdemir'in "5N1K" programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kullanacağı "Ak Saray" adıyla bilinen yapı tanıtılıyordu.
*
Görüntülere şöyle bir baktım: Neoklasik tarz, Roma mimarisine göndermeler, postmodern süslemeler, Selçuklu mimarisinden çizgiler falan... Bunların tümü bana daha önce aşinası olduğum bir binayı hatırlattı.
*
Biraz düşününce buldum: Ankara 'nın "Ak Saray"ı, 1980'lerin sonunda Silivri'de açılan dönemin sükseli ve şaşaalı oteli "Klassis Otel"e benziyordu.
*
O "Klassis Otel" ki... İlk açıldığında İstanbul 'un gözdesi olmuştu. Kaçamak yapanlar, kumarhanesine dadananlar, lüksün ve ihtişamın keyfini çıkarmak isteyenler, İstanbul'un yanı başındaki bu otele akın ediyorlardı.
*
"Klassis Otel"in şaşası ve ihtişamı uzun sürmedi. Kumarhanelerin kapatılması en çok bu oteli vurdu. Müşterisi azaldı, eskidi ve bir yenileme söz konusu olmadı. Epeydir fena halde demodeydi. Şimdiyse ölmeye yatmış durumda.
Hemen başladım araştırmaya. Ve bingo! Ölmeye yatan "Klassis Otel"in mimarı ile yeni gözde "Ak Saray"ın mimarı aynı kişi: Mimar Şefik Birkiye.

Klasis Otel

*
Şefik Birkiye deyip geçmeyin. Geçtiğimiz günlerde Taksim'in göbeğinde bir inşaat iskelesi, araçların ve insanların üstüne çökmüştü ya... İşte o inşaat iskelesinin çevrelediği binanın mimarı da Şefik Birkiye... O bina bitince AVM olacak. Adına da "Şan City" denecek.
*
Bu kadar da değil. Haydarpaşa'ya dikilecek gökdelenlerin mimarı da Şefik Birkiye... Erdoğan'ın "ikinci İstanbul" dediği Karadeniz kıyılarında yapılacak olan "Kuzey İstanbul" yerleşimi de Şefik Birkiye'nin projesi...
*
Yani karşımızda "yeni Türkiye'nin mimarı" diyebileceğimiz bir mimar var.
*
Ve o mimarın mimari yaklaşımı ise aşağı yukarı şöyle bir şey: Biraz yuvarlak sütunlarla Roma mimarisinden alınır, içine biraz Selçuklu mimarisi karıştırılır, üstüne azıcık Bizans mimarisi ekilir, bunlar azıcık eklektik, azıcık da postmodern bir anlayışla harman edilir ve "neoklasik" denilerek sıcacık servis edilir.
*
Ne diyelim?
Galiba en iyisi "Afiyet olsun Türkiye" demek.