Yerebatan Sarnıcı'nda 'Venedik Rüyası'

Yerebatan Sarnıcı'nda 'Venedik Rüyası'
Yerebatan Sarnıcı'nda 'Venedik Rüyası'
Su Üstünde Avrupa İstanbul 2010 Şenliği kapsamında, İtalyan cam sanatçılarının yapıtlarından oluşan "Venedik Rüyası" sergisi ziyarete açıldı.

İSTANBUL-İstanbul’un kültürlerarası diyalogda oynadığı rolün geliştirilmesi ve Avrupa ile Türkiye arasındaki sanatsal ve kültürel ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesi hedefiyle yola çıkarak, su ve ışığı buluşturan "Venedik Rüyası" sergisi, Yerebatan Sarnıcı’nda izlenime sunuldu.

Simonetta Gorreri’nin sanat yönetmenliğinde düzenlenen sergide, İtalyan cam sanatçıları Maria Grazia Rosin, Candida Ferrari, Heidi Bedenknecht Defelice ve Cristiana Moldi Ravenna’nın hazırladığı cam eserler, özel video yansıması ve müzik eşliğinde aydınlatılarak sergilendi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Uluslararası İlişkiler Direktörü Esra Nilgün Mirze, sergiye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Venedik’in de İstanbul gibi bir su şehri olduğunu belirtti.

Bu proje kapsamında 4 elementi buluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Mirze, "Bu 4 elementin tamamı camda mevcut. Venedik Rüyası projesi, Venedik gibi bienal ve görsel sanatların geliştirilmesinde öncü bir kentle İstanbul’u buluşturdu. Kardeş şehirler olan İstanbul ve Venedik arasındaki kültürel bağların gelişmesine de katkıda bulundu. 4 İtalyan sanatçının yapıtları, Yerebatan Sarnıcı’nın tarihsel, çağdaş ve modern etkileriyle, büyüleyici bir atmosfer yaratıyor" dedi.

Serginin küratörü Simonetta Gorreri ise sanat hayatında yıllardır sanat ve su ilişkisi üzerine çalışmalar yaptığını belirterek, "Çağdaş sanat tarzının ve sanatçının doğayla, suyla kurduğu ilişkinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Venedik’te de buna benzer iki sergi açtım. Venedik, İstanbul’la çok benzerlikler taşıdığı ve buradaki tarihin ve doğanın beni etkilemesi sebebiyle, projeyi buraya taşımaktan çok mutlu oldum" diye konuştu.

Açılışına, İspanya’nın İstanbul Başkonsolosu Enrique Romeu Ramos ve Venedik Belediyesi Kültür Danışmanı Tiziana Agostini’nin de katıldığı sergi, 31 Temmuz’a kadar gezilebilecek.(aa)