Yeşil cennette cehennemi yaşayan kadınlar

Yeşil cennette cehennemi yaşayan kadınlar
Yeşil cennette cehennemi yaşayan kadınlar

Orhan Tekeoğlu ?İfakat? adlı belgeseli Trabzon Çaykara?da, Taşören köyünde çekmiş.

Orhan Tekeoğlu'nun Doğu Karadeniz kadınlarını anlatan 'İfakat' adlı belgeselinin bugün Trabzon galası yapılıyor
Haber: CEREN AKARDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Okumak için köyünden ayrılan bir çocuğun 25 yıllık hayali sonunda gerçek oldu. Geride bıraktığı köyü, oradaki zorlu hayat ve o hayatın başkahramanları olan kadınların yaşadıklarını onlara yıllar önce söz verdiği gibi ‘İfakat’la beyazperdeye aktardı Orhan Tekeoğlu.
İfakat; eski gazeteci, yeni yönetmen Orhan Tekeoğlu’nun belgesel projesinin adı. Tekeoğlu, doğduğu köyün kadınlarına duyduğu saygı ve hayranlığı belgelemek istiyor. Bahsi geçen köy, Karadeniz’in belkide en dik uçurumlarına, en sert kayalarına sahip Trabzon, Çaykara, Taşören Köyü. Bu köydeki kadınlar, her sabah güneş doğmadan kalkıp başlıyor çalışmaya. Hayvan otlatmaktan süt sağmaya, yaprak toplamaktan ağaç kesmeye, odun kırmaktan tarlada mısır toplamaya, çocuk bakmaya kadar yer yer erkeklerin gücünün dahi yetemeyeceği işleri ‘gık’ demeden yapıyor. Bu köyün erkekleri nerede? Gurbette! Şehir ya da yurt dışında para kazanıyor. Tekeoğlu: “Doğu Karadeniz’in dağları yaşlı-genç hep kadınların türküleriyle şenlenir. Hayat tüm yükleri kadınların omuzlarına bırakmış, biz erkekler de o yükü sahiplenmeyi ihmal etmişiz. Bu belgeselle biraz olsun günah çıkartıyoruz şimdi.” sözleriyle anlatıyor İfakat’i hayata geçirme nedenini.

Festivalleri gezecek
Belgesele ismini veren İfakat, 1991 yılında iki kızıyla birlikte faili meçhul kurşunlara kurban giden doğa âşığı Taşörenli bir kadın. Ölümünün üzerinden geçen yıllar, Tekeoğlu’nun ‘Karadeniz Kadınları’ olarak başladığı projesine ‘İfakat’ ismini vermesine vesile olmuş. Çekimleri, bir yıl süren belgeselde ‘yeşil cennet’ Doğu Karadeniz’in insanı sarhoş eden görüntüleri ve kadınların karınca misali çalışmaları ön planda.
İstanbul Film Festivali’nde de seyirciyle buluşan İfakat, Macarista’nın Peç kentinde Sinepec Festivali’nde de gösterilecek.