'Yeşil Işık' tam bir sır

Faruk Aksoy ilk kez kamera arkasına geçtiği 'Yeşil Işık'ın setini basına açtıysa da filminin üzerindeki giz perdesini de korumaktan geri durmadı.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Faruk Aksoy ilk kez kamera arkasına geçtiği 'Yeşil Işık'ın setini basına açtıysa da filminin üzerindeki giz perdesini de korumaktan geri durmadı. Başrollerinde Hülya Avşar, Kenan Işık ve Haldun Dormen'in oynadığı filmin konusu ise tam anlamıyla bir sır. Teşvikiye'deki Armoni Cafe'de çekilen yemek sahnesini ziyaret ettik. Film sesli çekildiği için gazeteciler Kafeye giremedi. Ama Hülya Avşar ve Kenan Işık, üç dakika için içeri alınan fotoğrafçılara poz verdiler. Ardından 'kırmızı ışık' yandı. Herkes, olur da ucundan köşesinden konuyu öğrenirler diye dışarı çıkartıldı. Yani sonuçta filmin
'fantastik bir aşk hikâyesi' anlattığı bilgisine bir şey katamadık.
'Film kafamda canladı'
Bir fırsat bulup Faruk Aksoy'a yapımcılıktan yönetmenliğe soyunmasının sebebini sorduk. O da "Necef Uğurlu'yla birlikte senaryoyu yazdıktan sonra bütün görüntüler gözümde canlandı. Kafamda filmi oynattığım zaman 'Yeşil Işık'ta anlatılan duyguların bana çok yakın olduğunu hissettim. Sonra filmi kendim çekmeye karar verdim" diyor.
Sonra ekliyor: "Bu filmde değişik bir 'öbür dünya' anlatımı var. Bu anlatım Türk sinemasında daha önce yapılmamış bir şey. Dünya sinemasında da bizim düşündüğümüz gibi ele alınmadı. Filmin bu yönüyle iddalıyız" diyor. Bu sözleriyle bir anlamda da 'Yeşil Işık'ın yabancı bir filmden uyarlanmadığını anlatarak filmle ilgili kimi dedikodulara cevap veriyor.
Kenan Işık'la basın mensuplarına poz veren Avşar, soru yağmuruna fazla aldırış etmiyor. Çünkü soruların filmle pek ilgisi yok. Ama bizim sorumuzu da es geçmiyor. Faruk Aksoy'un yönetmenlik heyecanı onu çok etkilemiş. "Onun daha heyecanlı olduğuna tanık oldum. Filme birşeyler katacağına inanıyorum. Çünkü film çekme konusunda çok hevesli" diyor.
İki milyon dolarlık bütçesi olan 'Yeşil Işık'ın çekimleri yaklaşık altı hafta sonra bitecek. Bir aksilik çıkmazsa 15 Mart 2002'de vizyona girecek. Konusunu da ancak o zaman öğrenebileceğiz!