'Yeşilçam andıcı' bakanı üzdü

'Yeşilçam andıcı' bakanı üzdü
'Yeşilçam andıcı' bakanı üzdü

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, kitabın içeriğini görmeden önsöz yazdığı için pişman.

Sinemacıları 'Solcudur', 'Alevidir' diye fişleyen 'Yeşilçam'dan Serpintiler' kitabına önsöz yazan Bakan Günay, "Güvendim, hata ettim, üzgünüm" dedi
Haber: BETÜL ERTÜRK / Arşivi

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Filmsan Vakfı tarafından yayına hazırlattırılan ve sanatçıların ‘Solcudur’, ‘Alevidir’, ‘Kürt’tür’, ‘TKP mitingine katılmıştır’ gibi ifadelerle etnik ve siyasi olarak fişlendiği ‘Yeşilçam’dan Serpintiler’ kitabına önsöz yazdığı için üzgün... Bakanlık basın müşaviri Süha Bacanakgil, Radikal’e yaptığı açıklamada Günay’ın konuyla ilgili olarak “Bütün iyi niyetimizle vakfa da güvenerek, içeriği görmeden bir önsöz yazdık. Akşam gazetesinin haberinden öğrendiğimiz kadarıyla içerikten dolayı çok üzgünüm. Güvenmekte hata etmişim. Bundan sonra daha dikkatli davranacağız” dediğini aktardı. Konuyla ilgili Filmsan Vakfı’yla da görüştüklerini belirten Bacanakgil’in verdiği bilgiye göre vakıf yöneticileri de kitabın içeriğini görmemiş! Bacanakgil, bakanlığın kitaba maddi destek sağladığıyla ilgili bir bilginin kendisinde olmadığını sözlerine ekledi.
Filmsan Vakfı ve bakanlık logosuyla Artshop Yayıncılık tarafından hazırlanan kitapta İlyas Salman’la ilgili “Türkmen Alevisi olduğunu belirtti. Kendisi sol görüşlüdür. TKP’nin Kartal’da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Türksolu dergisinde yazmaktadır” gibi ifadeler yer alıyor. Takın Akan’la ilgili “Sol görüşe yatkınlığıyla tanınmaktadır” denilirken Nur Sürer’le ilgili “Silahlı sol örgüt lideri Sarp Kuray’la evlendi. 2007’de İstanbul ’daki 1 Mayıs kutlamalarına katıldı” gibi bilgilere yer veriliyor.
Telefonla ulaştığımız Artshop Yayıncılık yöneticileri görüş belirtmezken oyuncu Tarık Akan, “Benim için yazılanlar doğru. Evet, solcuyum, Atatürkçüyüm. Misak-ı Milli’ye inan bir insanım ama arkadaşlar için yazılanlara çok üzüldüm. Böyle bir ayrım yapılması ayıptır, ancak faşist dönemlerde görülür. Ayırt etmek ve yazmak doğru olamaz” dedi.