Yeşilçam hassasiyeti

Yeşilçam hassasiyeti
Yeşilçam hassasiyeti
'Kızım İçin'de Yeşilçam'ın o eski güzel günlerini hatırlatan bir yapı kuran Hakan Haksun, Yetkin Dikinciler'in kusursuz performansından da yararlanmayı biliyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

KIZIM İÇİN (1 Yıldız)
Yönetmen:
Hakan Haksun
Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Eda Ece, İnci Türkay, Berke Üzrek, Hakan Altıner
Süre: 105 dk.


Son zamanlarda Yeşilçam naifliğine methiyeler düzen ve onun izini takip eden film sayısında belirgin bir artış var. Televizyon dünyasının hatırı sayılır senaristlerinden Hakan Haksun’un ‘Kızım İçin’i de bu furyanın içindeki yerini alıyor. Aslında, 6 Aralık 2013’te bir iki seanslığına gösterime girip ortadan kalkmıştı bu film. ‘Gerçek’ gösterim tarihiniyse bu hafta bulabildi.
Yıllar sonra kavuştuğu kızını yeniden kaybetmek istemeyen bir babanın ‘mış gibi’ yaparak durumu kurtarmaya çalışmasını anlatıyor ‘Kızım İçin’. Tipik bir Yeşilçam salon komedisi atmosferi taşıyan yapım, bir baba ile kızının sevgi/nefret çatışmasını öne çıkarırken, babanın ‘zenginmiş gibi’ davranmasının yan etkilerini de nüveye yerleştirmeyi başarıyor. Kuşak çatışmasının da bu görünümde kendine yer bulduğunu söyleyebiliriz, her ne kadar belirleyici elemanlardan biri olmasa da.
Filmin uğraştığı asıl mesele, özellikle Yetkin Dikinciler’in kusursuz kompozisyon çalışmasının da yardımıyla açığa çıkan Yeşilçam ‘hassasiyeti’. Sadri Alışık’vari bir karakter ortaya koyan Dikinciler, geçmişin o tatlı esintilerini bünyesinde toplarken, duygusal tepkilere de açık bir performansa ulaşıyor, ki özellikle finale doğru bu tepkilerin doruğa çıktığını söyleyebiliriz.
Oyuncu performanslarının yanında sanat yönetimiyle de yapmaya çalıştığının altını doldurma niyetindeki ‘Kızım İçin’, belki sinemamız için çok da yenilikçi bir çaba değil, ama ne yapmak istediğini bilen ve bunun için son nefesine kadar mücadele eden bir film. Bu mücadelenin karşılığını net biçimde alıyor diyemeyiz, ancak seyirciye doğru akan bir samimiyete sahip olduğunu da yadsımak mümkün değil.


VİZYONU DEVAM EDEN YERLİLER
Soğuk (3 yıldız)
Mavi Ring (3 yıldız)
Ammar (1 yıldız)
Zaman Makinesi 1973 (2 yıldız)
Köksüz (3 yıldız)
Sadece Sen (1 yıldız)
Mavi Dalga (3 yıldız)
Bizum Hoca (2 yıldız)
Gulyabani (1 yıldız)
Sürgün İnek (2 yıldız)
Recep İvedik 4 (1 yıldız)
Bi Küçük Eylül Meselesi (2 yıldız)
Eyyvah Eyvah 3 (2 yıldız)
Düğün Dernek (1 yıldız)