'Yeşilçam' kendini ödüllendirecek

'Yeşilçam' kendini ödüllendirecek
'Yeşilçam' kendini ödüllendirecek
Meslek örgütlerinin oluşturduğu Yeşilçam Film Akademisi yola çıktı

Dün Sinema Güçbirliği Binası’nda düzenlenen bir toplantı ile duyurulan yeni ödüller için sektör temsilcilerinin oluşturduğu Yeşilçam Film Akademisi kurulacak. Bu yıl temelleri atılacak olan akademinin üyeleri ilerleyen yıllarda vizyona giren bütün yerli filmleri izleyecek ve belli kategorilerde yılın en iyilerini seçecek.
2012 yılı için aralarında Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan, Nurgül Yeşilçay, Çağan Irmak, Kadir İnanır, Zülfü Livaneli, Zeki Demirkubuz ve Sinan Çetin gibi isimlerin bulunduğu 250 kişilik bir ön seçici kurul oluşturuldu. Bu kurul e-kolay tarafından hazırlanan bir sistemle internet üzerinden filmleri izleyip oylamalarını gerçekleştirecek. Bu oylama sonucunda her dalda 5 aday belirlenecek. Daha sonra sektörde örgütlü bulunan yapılara üye yaklaşık 2500 kişilik büyük jüri bu beş filmi izleyerek, yine internet üzerinden en iyileri seçecek. Ödül töreninin nisan ayının sonlarına doğru yapılması planlanıyor. ‘Yeşilçam’ ödüllerini düzenleyen TÜRSAK da bu yapıyı destekleyen kurumlar arasında yer alıyor. Ancak TÜRSAK’ın yeni yapılanmada nasıl bir işlev edineceği net değil. SİNEBİR Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güneş, sektör ödüllerinin sektör temsilcileri tarafından verilmesinin en doğru yöntem olduğunu belirterek, amaçlarının ödüllendirmede adalet sağlamak olduğunu söyledi.
Oyuncular Sendikası Başkanı Mehmet Ali Alabora ise bu yapılanmanın yalnızca ödül töreni olarak algılanmaması gerektiğini, aynı zamanda sektör temsilcilerinin bir arada hareket etmeye başladıklarının da göstergesi olduğunu aktardı.