'Yeşilçam' meydanı 'akademiye' bıraktı

'Yeşilçam' meydanı 'akademiye' bıraktı
'Yeşilçam' meydanı 'akademiye' bıraktı

Ahmet Misbah Demircan (sağda) ve Engin Yiğitgil, Yeşilçam Ödülleri nin bu yıl verilmeyeceğini söyledi.

Geçen ay meslek birliklerinin 'Yeşilçam Akademi Ödülü' vereceklerini açıklamalarının ardından 'Yeşilçam Ödülleri'nin bu yıl verilmeyeceği açıklandı

Sinema meslek birliklerinin kendi ödüllerini vereceğini ilan etmesinin ardından, dört yıldır düzenlenen ‘Yeşilçam Ödülleri’nin bu yıl verilmemesi kararlaştırıldı.
Yeşilçam Ödülleri’nin düzenlenmesinde büyük katkısı olan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve ödül törenini organize eden TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil, Pera Palas Otel’de düzenledikleri basın toplantısında meslek birlikleri tarafından verileceği duyurulan ‘Yeşilçam Akademi Ödülü’ne bir şans vermek amacıyla bu yıl ‘Yeşilçam Ödülleri’nin verilmeyeceğini açıkladılar. Basın toplantısında ilk sözü alan Ahmet Misbah Demircan, ‘Yeşilçam Ödülleri’ni 2008 yılından itibaren verdiklerini ve büyük bir ilgi gördüklerini hatırlattı. TÜRSAK ile birlikte ödülü dört yıl boyunca başarıyla verdiklerini belirten Demircan, bütün bu süre zarfında meslek birlikleriyle irtibat halinde olduklarını anlattı. Meslek örgütlerine bu yılki töreni birlikte düzenleme teklifi götürdüklerini, protokol görüşmelerine başladıklarını aktaran Demircan, meslek birliklerinin kendilerinden habersiz bir basın toplantısı düzenleyerek yeni bir ödül projesini açıkladıklarını hatırlattı. 

‘Katılmayacağımızı bildirdik’
Meslek birliklerinin ‘Yeşilçam Akademi Ödülleri’nin ‘Yeşilçam Ödülleri’ ile aralarında isim benzerliği dışında bir bağ olmadığını gördüklerini belirten Demircan, “Gelenekselleşmiş bir ödül programımız varken, aynı amaca hizmet edeceği varsayılan, bizim dışımızda geliştirilen, açıklanan paydaşları arasında olmadığımız aynı isimli yeni bir ödül programına katılamayacağımızı kendilerine bildirdik. Sinema Meslek Birlikleri’nin ‘Akademi’ düzeyinde bir oluşum içine girmesi, önemlidir. Bu girişimi memnuniyetle karşıladık ve bilgi birikimimizle Sinema Meslek Birlikleri’nin yanındayız” dedi.
Demircan, ‘Yeşilçam Akademi Ödülleri’ne bir şans vermek için ‘Yeşilçam Ödülleri’ni bir yıl dondurduklarını, meslek birliklerinin ödüllerini takip edip yeni bir değerlendirme yapacaklarını da sözlerine ekledi.
TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil ise oldukça duygusal bir ifadeyle gerçekleştirdiği konuşmasında, başında bulunduğu kurumun gerçekleştirdiği organizasyonlardan söz etti. ‘Yeşilçam Ödülleri’ni verirken amaçlarının sinemaya katkı sunmak ve genç sinemacılar yetiştirmek olduğunu ifade eden Yiğitgil, ödüllerin sinema sektörünün tamamının katılımıyla belirlendiğini ifade etti. 

Akademi’nin takvimi henüz belli değil
13 Ocak’ta bir basın toplantısı düzenleyen meslek birlikleri sektörün bundan sonra kendi ödül törenini yapacağını duyurmuştu. Amerika ve Avrupa ’daki ‘Akademi’ modelinin örnek alınacağı belirtilen yeni yapılanmada tamamı sektör çalışanlarından oluşan 250 kişilik ön seçici kurul ilk tur elemeyi yapacak ve her dalda beşer aday belirleyecek. Daha sonra sektör çalışanlarının yer alacağı 2500 kişilik ana secici kurul bu adaylar arasından en iyileri ödüllendirecek. Ancak aradan bir aydan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen ‘Yeşilçam Akademi Ödülleri’ne ilişkin kamuoyuna yeni bir bilgi verilmedi. Basın toplantısında töreni nisan ayına yetiştirmeye çalışılacağı ifade edilmişti. 2011 yılına ait filmlerin ödüllendirileceği bu yeni yapılanmada ödül törenin ne zaman gerçekleştirileceği merak konusu.