'Yeşilçam'ın en iyisi Nefes: Vatan Sağolsun

2009 Türk sinemasının en iyilerine verilen 3. Yeşilçam Ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film ödülü Nefes: Vatan Sağolsun'a gitti.
İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür (TÜRSAK) Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi'nin işbirliğiyle, Turkcell'in ana sponsorluğunda düzenlenen 3. Yeşilçam Ödülleri, NTV'den canlı yayınlanan törenle sahiplerini buldu.

Meltem Cumbul’un sunduğu, ENBE Orkestrası’nın 'En İyi Film' adayı filmlerin müziklerini çaldığı 3. Yeşilçam Ödülleri Töreni, Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda yapıldı.

En iyi film ödülünü, Levent Semerci'nin yönettiği, senaryosunu Levent Semerci, M. İlkay Altınay ve Hakan Evrensel'in yazdığı Nefes: Vatan Sağolsun filmine gitti.

İKİ JÜRİ
İki etaptan oluşan ödüllerde aday filmlerin seçimleri, sektör temsilcileri, sinema yazarları ve 3. Yeşilçam Ödülleri aday adayı filmlerin yaratıcılarından oluşan yaklaşık 750 kişilik jüri tarafından noter huzurunda yapıldı.

İlk etap sonucunda 11 kategoride en çok oyu alan adaylar belirlendi. Sektörle birlikte, sinema akademisyenleri, iş, kültür, sanat ve medya dünyasının kamuoyu önderleri konumundaki sinemaseverleri de kapsayan yaklaşık 2 bin 500 isimden oluşan jüri ise Şubat ayının sonunda, ilk etapta belirlenen adayların birincileri için oy kullandı.

Buna göre, 11 kategorideki 'En İyiler' şöyle:

EN İYİ FİLM: Nefes: Vatan Sağ Olsun

EN İYİ YÖNETMEN: Reha Erdem-Hayat Var

EN İYİ KADIN OYUNCU: Binnur Kaya-Vavien

EN İYİ ERKEK OYUNCU: Mert Fırat-Başka Dilde Aşk

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Cemal Toktaş-Güneşi Gördüm

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Derya Alabora-Pandora'nın Kutusu

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Soykut Turan-Güneşi Gördüm

EN İYİ SENARYO: Engin Günaydın-Vavien

EN İYİ MÜZİK: Atilla Özdemiroğlu-Vavien

EN İYİ GENÇ YETENEK: Elit İşcan- Hayat Var

TURKCELL İLK FİLM ÖDÜLÜ: Nefes: Vatan Sağolsun-Levent Semerci

FİLİZ AKIN'A ÖDÜL
Bu arada, ''Yeşilçam Ödülleri''nde bu yıl ilk kez, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Türk kültür ve sanat yaşamının gelişmesine büyük katkıda bulunan sanatçılara sunduğu ''Kültür ve Sanat Hizmet Ödülü'', Bakanlık Müsteşarı İsmet Yılmaz tarafından, sanat hayatına 100'ün üzerinde film sığdıran Filiz Akın'a verildi.