Yeşilçam'ın hafızası, Godzilla Selahattin veda etti

Yeşilçam'ın hafızası, Godzilla Selahattin veda etti
Yeşilçam'ın hafızası, Godzilla Selahattin veda etti
Hayatının 60 yılını set işçisi olarak Yeşilçam'a adayan, gerek anıları gerek biriktirdiği eserlerle Türk sinemasının bir döneminin hafızası olan 'Godzilla' lakaplı Selahattin Geçgel 79 yaşında hayatını kaybetti.

RADİKAL - Türk sinemasına 60 yılını adayan, Yeşilçam'ın en unutulmaz emektarlarından, kelimenin gerçek anlamıyla bir sinema emekçisi olan 'Godzilla Selahattin' hayata gözlerini yumdu. Hayatının 60 yılını set işçisi olarak Yeşilçam'da geçiren Godzilla lakaplı Selahattin Geçgel, 79 yaşında hayatını kaybetti. Selahattin Geçgel'in cenazesi bugün İstanbul Feriköy Behram Çavuş Camii'nden ikindi namazından sonra kılınacak cenaze namazı sonrası toprağa verilecek. 
1936 doğumlu olan Selahattin Geçgel, 1956 yılında Metin Erksan’ın yanında set yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştı. İlk kez 1962 yılında 'Yılanların Öcü' için kamera karşısına geçen Geçgel, birçok filmde Yılmaz Güney ile birlikte çalıştı. Selahattin Geçgel, Türk sinemasına ilk sis makinesini, fünyeyi, kendi imkânlarıyla yaptığı jimmy jip'i, panther'i ve stady cam'i getiren kişi olarak biliniyor. 'Godzilla' lakabı ise kendisine usta yönetmen Metin Erksan'ın armağanıydı.
Godzilla Selahattin için geçen sene bu vakitler İstanbul 'da Studios Çukurcuma’da 'Bir Set Amiri’nin Gözünden Türk Sineması' adlı bir sergi açılmıştı. Sergide Godzilla Selahattin 60 yıl boyunca biriktirdiği tüm anıları, kendi icadı olan sis makinası, set arkası fotoğrafları, 'Susuz Yaz' da kullanılan balta, Yılmaz Güney'in sette unuttuğu sigara ve Godzilla’ya bir Metin Erksan hediyesi olan Deniz Gezmiş’in avukatlarının hazırlamış olduğu 'Görüşme Talebi Dilekçesi' gibi birçok önemli eser sergilenmişti. 
Godzilla Selahattin için geçen sene eylülde açılan sergiden...  

Cem Yılmaz'ın yazıp yönettiği son filmi 'Pek Yakında'daki 'Ejder Abi' karakteri, Türk sinema tarihinin eşsiz parçalarını biriktirdiği dükkanıyla akıllara Godzilla Selahattin'i getirmişti. Cem Yılmaz Sabah Gazetesi'nden Olkan Özyurt'a verdiği röportajda, "Ejder Abi karakterine ve dükkana Godzilla Selahattin ilham vermiş olabilir mi?" sorusuna "Tabii ki Godzilla'yı biliyorum. Kaçar mı bizden... Setimize geldi, dükkanı görünce gözleri doldu. Sinemamızda böyle kıymetli adamlar var işte, hatırlatmak lazım" yanıtını vermişti. 
Godzilla Selahattin'in ölüm haberini Twitter hesabından paylaşan Can Yılmaz da (Cem Yılmaz'ın ağabeyi ve ortağı) Selahattin Geçgel ile 'Pek Yakında' setinde çekildikleri bir kareyi paylaştı ve "Sinemanın gerçek emektarı ?#‎GodzillaSelahattin? vefat etmiş. Allah rahmet eylesin. Sevenlerine sabır dilerim" mesajını paylaştı. Oyuncular Sendikası da "Sinemamızın en değerli emekçilerinden Selahattin Geçgel'i (Godzilla) kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başımız sağolsun" şeklinde bir Twitter mesajı yayımladı. (Radikal)