Yılbaşında yalnız gezen yıldızlar...

Yılbaşında yalnız gezen yıldızlar...
Yılbaşında yalnız gezen yıldızlar...
John Goodman ve Diane Keaton'ın oynadığı 'Mutlu Yıllar', çok karakterli bir yılbaşı öyküsü. Farklı karakterleri birleştiren ana gövde ise 40 yıllık bir evliliğin kahramanları Charlotte ve Sam çifti. Film, farklı mekân ve öykülerle ilerlerken nihayetinde bütün derdin mutlu bir Noel masasında birleşmek olduğu aşikâr.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

MUTLU YILLAR (Not: 2.5/5)
LOVE THE COOPERS
Yönetmen: Jessie Nelson
Oyuncular: John Goodman, Diane Keaton, Olivia Wilde, Amanda Seyfried, Ed Helmes, Alan Arkin, Marisa Tomei
Yapım: 2015, ABD
Süre: 107 dk.

Malum, yılbaşılar hesaplaşma fırsatı sunar. Bu duruma Charles Dickens, ta 1843 tarihli ‘A Christmas Carol’ adlı romanıyla dikkat çekmişti. ‘Modern zamanlar’da sinemaya defalarca uyarlanan metinde hatırlanacağı gibi Noel öncesinde hayaletler vasıtasıyla yüzleşme yaşayan merhametsiz bir yaşlının hikâyesi anlatılır. Keza sinema tarihinin en ünlü ‘Yılbaşı filmi’ olarak anılan ‘It’s A Wonderful Life’ da, Frank Capra’nın iyimser tarzıyla süslü bir başka hesaplaşma hikâyesidir. Ama iş günümüz sinemasına gelince bu yalnızlık ve hesaplaşma öyküleri, çok yönlü bir trafiğin parçasına dönüşür. Çünkü artık şimdiki zamanın insanı ‘A Cristmas Carol’ın kahramanı Scrooge kadar kötü değildir ama onun kadar yalnızdır ve şefkate muhtaçtır.

Haftanın mönüsünde yer alan ‘Mutlu Yıllar’ (‘Love the Coopers’), çok karakterli bir yılbaşı öyküsü anlatıyor. Bu farklı karakterleri birleştiren ana gövde ise 40 yıllık bir evliliğin kahramanları Charlotte ve Sam çifti. Film, farklı mekân ve öykülerle ilerlerken nihayetinde bütün derdin mutlu bir Noel masasında birleşmek olduğu aşikâr. Yaşlı çiftte Diane Keaton-John Goodman ikilisini izlerken diğer yan karakterlerde Olivia Wilde, Amanda Seyfried, Alan Arkin, Marisa Tomei, Ed Helms (sanki ‘Vacation’daki rolüne devam etmiş gibi), Jake Lacy gibi isimlere rastlıyoruz. Öyküyü bize aktaran sesin sahibi ise Steve Martin.

‘I am Sam’le hatırladığımız Jessie Nelson’ın imzasını taşıyan ‘Mutlu Yıllar’, Jodie Foster’ın ‘Home for the Holiday’iyle Richard Curtis’in ‘Love Actually’sine yakın duran bir yılbaşı filmi. Ama onlar kadar etkileyici olmadığı kesin. Yine de kimi hüzünlü ve komik anlarıyla izlenmeye değer.