Yılın belgeselleri Documentarist'te

Yılın belgeselleri Documentarist'te
Yılın belgeselleri Documentarist'te
Yıllardır düzenlenmesine karşın Kültür Bakanlığı'nın destek vermediği belki de tek festival olan Documentarist/ 8. İstanbul Belgesel Günleri, 18 Haziran'a kadar yılın en önemli belgesellerini izleyiciyle buluşturuyor. Dünyanın her köşesinden 90'a yakın filmin gösterildiği festivalde sansürle mücadele etmiş belgesellerden oluşan bir seçki de var.

Yaratıcı belgesellerin festivali DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri başlıyor. Stefan Jarl toplu gösterisi, Müzik ve Dans filmleri, Nikolaus Geyrhalter belgeselleri, 100 Yıllık Sessizlik ve geniş bir Türkiye Panorama, 18 Haziran’a dek sürecek festival programının öne çıkan bölümleri arasında.

Yılın en önemli belgesellerini Türkiye’deki sinemaseverlerin ayağına getiren DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri’nin bu seneki programda, dünyanın gündemini işgal eden yakıcı sorunların yanısıra eğlenceli konulara dair belgesellere de geniş alan ayrılıyor.

Programda Müzik ve Dans Belgeselleri başlığı altında, dünyanın her köşesinden müzikle sinemanın buluştuğu hikâyeler toplanıyor. Bu bölümde Arjantin’den kamera karşısında umarsızca dans eden sıradan insanların belgeseli “Aramızdaki Yıldızlar”dan (Living Stars) Concertgebouw Orkestrası’nun dünya turunu konu alan “50 Konserde Devr-i Alem”e (Around the World in 50 Concerts) kadar on adet önemli film yer alıyor. Ünlü Alman yönetmen Dorris Dörrie’nin Meksika’daki kadın mariachi’leri konu alan filmi “Şu Sevimli Boktan Hayat ” da (This Lovely Shitty Life) aynı seçki içinde. 100 Yıllık Sessizlik bölümünde yer alan ve System of A Down’ın konser turunu izleyen bir başka müzik belgeseli “Haykıranlar” (Screamers) ise yapıldıktan 10 yıl sonra ilk kez Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

Festivalin bu yılki onur konuğu Stefan Jarl’ın zengin filmografisinden 8 film ona ayrılan bölümde ilk kez Türkiye seyircisiyle buluşacak. İsveç sinemasının en önemli simaları arasında sayılan ve Ingmar Bergman’ın kendisinden övgüyle söz ettiği Jarl, filmlerinden yola çıkarak belgesel sinemaya bakışını anlatacağı ‘Karanlık Dehlizlere Işık Tutmak’ başlıklı bir Sinema Dersi verecek.

Festival Avusturya’dan bir başka usta belgeselci Nikolaus Geyrhalter’in, ilk gösterimi bu sene Berlinale’de yapılan “Yıllar Geçtikçe” (Over the Years) dahil üç önemli filmini de programına aldı; yönetmenin diğer iki belgeseli Çernobil’yi konu alan “Pripyat” ve endüstriyel beslenme kültürünü ele aldığı “Günlük Rızkımız” (Our Daily Bread).

SANSÜRLÜ BELGESELLER SEÇKİSİ
Sansür ve belgesel ilişkisini de masaya yatıran festival, sansürle mücadele etmiş aralarında ‘Bakur’ ve ‘Motor’un da olduğu belgesellerden oluşan bir seçki sunuyor. Bu yıl ayrıca, Danimarka Ulusal Film Okulu 4 filmle ile Kosova’da düzenlenen DokuFest iste 5 filmlik bir Balkan Belgeselleri seçkisiyle DOCUMENTARIST’ın konuğu oluyor.

Türkiye’den seçilen 30’u aşkın belgesel festival programının en geniş kısmını oluştururken, bunlar içinde yönetmenin ilk ve ikinci filmi olanlar her zamanki gibi Johan van der Keuken yeni Yetenek Ödülü’ne aday olacak. Ödül jürisi bu sene Seren Yüce, Özgür Mumcu, Aslı-Özgen Tuncer, Reyan Tuvi ve Veton Nurkollari’ndan oluşuyor. DOCUMENTARIST’te geçen yıl ilk kez başlatılan FIPRESCI Eleştirmenler Ödülü de, Mısır’dan Arab Loutfi, Bulgaristan’dan Bojidar Manov ve Türkiye’den Çağdaş Günerbüyük’ün oluşturduğu jürinin belirleyeceği uluslararası bir filme verilecek.

8. İstanbul Belgesel Günler, 18 Haziran akşamı, Robert Flaherty’nin 1926 tarihli klasiği “Moana”nın kızı tarafından sesli hale gitirilerek geçen yıl dijital restorasyondan geçirilen “Sesli Moana” versiyonun gösterimi ile kapanışını yapacak.

Dünyanın her köşesinden 90’a yakın filmin gösterileceği DOCUMENTARIST 8. İstanbul Belgesel Günleri, her zamanki gibi ana sponsoru olmadan küçük desteklerin bir araya gelmesiyle gerçekleşiyor. Festivalin hayata geçmesinde, kitlesel fonlama kampanyasına bireysel destek verenlerin yanı sıra, Hollanda Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, Açık Toplum Vakfı, Foundation for Arts Initiative Vakfı, SALT, Şişli Belediyesi, İsveç Konsolosluğu, Macar Kültür Merkezi, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu, Kosova Başkonsolsoluğu, Romen Kültür Merkezi, Goethe Enstitüsü, Armada Hotel’in de dahil olduğu pek çok kurumun desteği siz konusu.

Bu sene Kadıköy yakasına da taşınan festivalin gösterim ve etkinlik mekânları ise SES Tiyatrosu, SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Etkinlik Mekânı, Fransız Kültür Merkezi, Şişli Kent Kültür Merkezi, TAK Tasarım Atölyesi Kadıköy. 6 TL (tam) ve 4 TL’den (öğrenci) satılan festival biletleri, Türkiye’de yeni faaliyete geçen Kweekweek sitesinden temin edilebilir. Türkiye filmleri ise ücretsiz izlenebilir.
Geniş bilgi için: www.documentarist.org