Yılın en iyi kısaları burada

Yılın en iyi kısaları burada
Yılın en iyi kısaları burada

'Adem Başaran', 11. Akbank Kısa Film Yarışması'nda birinci seçilmişti.

16-26 Mart tarihleri arasında 11'nci kez düzenlenen Akbank Kısa Film Yarışması'nın ödüllü filmleri, 34. İstanbul Film Festivali kapsamında 4 Nisan Cumartesi günü saat 14.00'te Akbank Sanat'ta ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Türkiye ’de kısa film alanında etkin bir platform olan Akbank Kısa Film Festivali, 16-26 Mart 2015 tarihleri arasında 11’nci kez düzenlendi. Yeni fikirleri desteklemeyi ve kısa film kültürüne katkı sağlamayı amaçlayan festival, bu yıl ilk kez oluşturulan uluslararası yarışma kategorisi “Dünyadan Kısalar” bölümü ile kapsamını daha da genişletti. 11. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödül alan filmler, Festival Kısaları (Ulusal Yarışma) ve Dünyadan Kısalar (Uluslararası Yarışma) kategorilerinde seçildi. Yarışmanın ön eleme jürisi bu yıl, oyuncu Esme Madra, yönetmen Erdem Tepegöz ve yönetmen Selim Evci’den oluştu. Festivalin ulusal yarışma ana jürisinde, yönetmen Handan İpekçi, oyuncu-yönetmen Nazan Kesal, Işık Üniversitesi Sinema -TV Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutlu Parkan, oyuncu Taner Birsel ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer aldı. Uluslararası yarışma filmleri ise, yönetmen-senarist Jessica Woodworth, Berlin Film Festivali Kısa Film Küratörü Maike Mia Höhne, oyuncu Meltem Cumbul, görüntü yönetmeni Florent Herry ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

11. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödile değer görülen filmler, bugün saat 14.00’te İstanbul Film Festivali kapsamında Akbank Sanat’ta izleyiciyle buluşacak.

ULUSAL KATEGORİ EN İYİ FİLM
Adem Başaran
Yönetmen: Orhan İnce/ Oyuncular: Yunus Tanrıverdi, Ferzende Tanrıverdi, Aram Dildar, Gülseven Medar, Deniz Sal, Mahir Dalga, Yılmaz Yalçın/ 19 dk.
Konu: 1993’te zorunlu göç sonrası, değişen yaşam koşulları karşısında bir çocuğun tercih yapmak zorunda kalması.

ULUSAL KATEGORİ MANSİYON
Altın Kızlar

Yönetmen: Said Tuğcu, Sıla Özsoy/ Oyuncular: Perihan Köksal, Melahat Köksal/ 13 dk
Konu: Babalarından miras kalan; esrarengiz bir konakta yaşayan Altın Kızlar, Köksal ailesinin sekiz kız kardeşinden geriye kalan son ikisidir. Biri 84 diğeri 87 yaşında olan Perihan ve Melahat hayatlarının son demlerini kendileriyle baş başa, sessizlik içerisinde, kimi zaman hüzünle, kimi zaman neşeyle geçirmektedirler. Lakapları olan ‘Altın Kızlar’ hayatları boyunca kaybetmedikleri en değerli hazineleridir.

Mükemmel Bir Gün
Yönetmen: Oğuzhan Kaya/ Oyuncular: Oğuzhan Kaya/ 5 dk.
Konu: Doğadan uzak bir şehirde bir adam sabah uyanır, kahvaltısını yapar ve mükemmel bir güne başlar...

ULUSLARARASI KATEGORİ EN İYİ FİLM
Kaçış (Erlösung)

Yönetmen: Mark Gerstorfer/ Oyuncular: Daniel Helmer, Sarah Kleiner, Klemens Marschall/ Avusturya/ 30 dk.
Film çekmeyi çok seven Andreas, kamerasının önüne ne gelirse çekmektedir. Özellikle de eğlence amaçlı kendisinin ve arkadaşları Clemens ile Dina’nın intihar taklidi yaptığı çeşitli videolar çeker. Andreas abartıp en yakın arkadaşı Clemens’i şok etmek için kendini metro raylarına attığında Clemens artık dayanamaz ve arkadaşlığını bitirmeye karar verir. Andreas Dina’ya sığınır fakat onun gerçek niyetini gözden kaçırmaktadır.

ULUSLARARASI KATEGORİ MANSİYON
Yolculuk (Roadtrip)
Yönetmen: Xaver Xylophon/ Almanya/ 20 dk. (animasyon)
Julius uyuyamamaktadır. Kafasını boşaltmak için yolculuğa çıkmaya karar verir, ancak bir türlü şehirden ayrılamaz. Yolculuk; başarısızlık, insomnia, kırmızı motorsiklet, güzel bar kızları, Berlin’in karamsarlığı (yazın bile) ve su geçirmez çoraplarla ilgili elle çizilmiş bir filmdir.

Çağrı (La Llamada)
Yönetmen: Gustavo Vinagre/ Oyuncular: Lazaro Escarze Alexei (Pacolo) Hernandez/ Brezilya / 20 dk. (belgesel)
87 yaşında Kübalı eski devrimci Lazaro Escarze küçük bir kasabada yaşar ve hayatında ilk defa evine telefon bağlanır. Acaba kimi arayacaktır?

SEYIRCI ÖZEL ÖDÜLÜ
Yabani Ot

Yönetmen: Cansu Boğuşlu/ Oyuncular: Agnieszka Findysz, Tomasz Nosinski, Robert Buczynski/ Türkiye/ 11 dk.
Sıcak bir yaz gecesinde insanlar bohem bir sanat kutlamasında eğlenirken hava birden bire değişmeye başlar. Tıpkı o gece orada olan gözde çiftin duyguları gibi. Kadın ne istediğini söylemez, adam da onun problemini anlamakta zorlanır.