Yılın filmleri ilk kez !f İstanbul'da...

Yılın filmleri ilk kez !f İstanbul'da...
Yılın filmleri ilk kez !f İstanbul'da...
12 Şubat'ta başlayacak 14. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde gala yapacak filmler belli olmaya başladı. Yılın en iyileri arasında gösterilen Joshua Oppenheimer filmi 'Sessizliğin Bakışı', Amerika'nın en ünlü film eleştirmeni Roger Ebert'i anlatan 'Hayatın Kendisi', anime ustası Isao Takahata'nın 14 yıl aradan sonra çektiği 'Prenses Kaguya Masalı' ile Miyazaki'nin hayatını anlatan 'Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı' Türkiye'de ilk kez !f İstanbul'da gösterilecek!

Çarpıcı kurgusu ve anlatımıyla 2013’ün en şoke edici filmlerinden birine dönüşen, yılın en iyileri listesinde üst sıralara tırmanıp Oscar’a aday olan, !f 2013’ün Keş!f yarışmasında da SİYAD Ödülü’nü kucaklayan “The Act of Killing/Öldürme Eylemi”nin devamı niteliğinde sayılan Joshua Oppenheimer belgeseli “The Look of Silence/Sessizliğin Bakışı”, Türkiye ’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.
“Öldürme Eylemi”nde, 60’ların ortasında Endonezya’da gerçekleşen, hükümet ve askerin ortaklaşa düzenlediği darbe sonucu yüzbinlerce insanın ölümüyle sonuçlanan soykırımı katillerin gözünden anlatan Oppenheimer, bu kez mağdurlarla görüşüyor ve katliamdan sağ kurtulmayı başarmış bir ailenin, çocuklarının ölümünden sorumlu olan adamlarla yüzleşmesine tanıklık ediyor.
“Sessizliğin Bakışı”, ilk gösterimini yaptığı Venedik’te büyük heyecanla karşılanmış, FIPRESCI Ödülü’nün yanı sıra Avrupa Film Eleştirmenleri Ödülü (FEDEORA), İtalyan İnternet Eleştirmenleri Ödülü (Mouse d’Oro) ve İnsan Hakları Gecesi Ödülü’nü kazanmıştı.

Roger Ebert’le “Hayatın Kendisi”
!f İstanbul, öncü eleştirmen Roger Ebert otobiyografisi “Life Itself/Hayatın Kendisi”ni Türkiye’ye getiriyor. Ödül sezonunun en gözde belgesellerinden olan film, sinema eleştirisine dair önyargıları yerlebir eden, Pulitzer ödüllü Roger Ebert’in samimi ve etkileyici portresini çıkarıyor!
Amerika’da film eleştirisine olan önyargıları değiştiren, Pulitzer ödülü alan ilk film eleştirmeni Roger Ebert’in hayatını anlatan “Life Itself/Hayatın Kendisi”, belgesel sinemanın ustalarından Steve James’in imzasını taşıyor. 

Kariyerine 25 yaşında Chicago Sun-Times’ta başlayan, film eleştirmenliğinin ciddiye alınması ve kurumsallaşmasında öncü bir rol üstlenen, daha sonra bütün eleştirmenlerin kullanacağı bir yöntem olacak yıldız sisteminin yaratıcısı Ebert’in son yıllarında blog’unda kaleme aldığı otobiyografisi “Life Itself: A Memoir” adıyla kitaplaşmıştı. Bu kitaptan yola çıkan film, rakip gazete Chicago Tribune’un film eleştirmeni Gene Siskel’la birlikte yaptıkları televizyon programından alkol sorununa, 2002’de yakalandığı tiroid kanserine karşı verdiği mücadeleden 2013’teki ölümüne dek vazgeçmediği yazma tutkusuna, samimi, kişisel ve duygusal bir Ebert portresi yaratıyor.
Aralarında Martin Scorsese, Werner Herzog, Errol Morris, Ramin Bahrani ve Ava Duvernay gibi ünlü sinemacıların da bulunduğu arkadaşları, meslektaşları ve ailesinin yorumlarıyla zenginleşen film, Ebert’in sadece Amerika için değil, pek çok sinema yazarını derinden etkileyen bir kültür insanına nasıl dönüştüğünü de belgeliyor.
İlk gösterimini Sundance’te yapan, Cannes’da da özel bir gösterimle taçlandırılan “Hayatın Kendisi”, Oscar yarışının da en gözde belgesellerinden.


Yılın animesi !f İstanbul’da!
!f İstanbul, anime tutkunlarını mutlu edecek iki filmle geliyor. Anime ustası Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film “The Tale Princess of Kaguya/Prenses Kaguya Masalı” ve Miyazaki’nin hayatının yanı sıra Ghibli Stüdyoları’nın kapanması haberinin gerisinde yatanları anlatan “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek! 

70’lerin kült animasyonu Heidi’nin yönetmenliğinin yanı sıra “Grave of the Fireflies”, “Only Yesterday”, “My Neighbors the Yamadas” gibi pek çok kült animeye imza atmış Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film de olan “The Tale Princess of Kaguya/Prenses Kaguya Masalı”, yaşlı bir çiftin ormanda bulup büyüttükleri sihirli bir bebeğin masalsı hikâyesini anlatıyor. Pek çok eleştirmenin hayranlıkla karşıladığı ve gerçek bir sanat eseri olarak nitelendirip yılın en iyi animasyonu saydıkları film, Ghibli Stüdyoları’nda sırf elle çizilerek ve sulu boyayla renklendirilerek yaratıldı.

‘Animenin kâbesi’ Ghibli neden kapanıyor? 

Festivalin Ghibli Stüdyoları’na selam gönderdiği bir diğer film ise, “Oyun” bölümünde gösterilecek “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı”. Anime dünyasının ustası Hayao Miyazaki’nin hayatını konu alan film aynı zamanda, “Spirited Away”, “My Neighbor Totoro”, “Princess Mononoke” gibi anime klasiklerini yaratmış Ghibli Stüdyoları’nın artık üretimleri durduracağı açıklamasının ardında yaşananları anlatmasıyla da türün tutkunlarını heyecanlandıran bir belgesel.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek.