Yılmaz Duru son yolculuğuna uğurlandı

Yılmaz Duru son yolculuğuna uğurlandı
Yılmaz Duru son yolculuğuna uğurlandı
Yeşilçam'a yıllarını veren oyuncu, yapımcı ve yönetmen Yılmaz Duru, yakın dostlarının katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandıTaner YENER-Uğur CAN

TAKSİM’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren oyuncu, yapımcı ve yönetmen Yılmaz Duru (81) Teşvikiye Camii'nde ikindi namazından sonra düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğunu uğurlandı. Eşi Sabah Duru, “Özel yaşamında kendini ifade edemedi. Töreninde de geniş kitlelerin olmamasının nedeni de bu. Belki bu durum, eşimin kendini ifade etmeme isteğidir” diye konuştu.
Teşvikiye Camii’nde başsağlığı dileklerini Yılmaz Duru’nun eşi Sabah, oğulları Turhan ve Seyhan Duru ile yakınları kabul etti. Törene Yılmaz Duru’nun ailesinin yanı sıra, Serdar Gökhan, Nuri Alço, İzzet Günay, Fikret Hakan, Tamer Yiğit, Engin Çağlar, Türker İnanoğlu, Menderes Samancılar, İlham Gencer, Salih Kalyon, Tanju Gürsu ve Berhan Şimşek de katıldı.


O FİLMLERİYLE YAŞAYACAK

Tören, öncesinde gazetecilere konuşan Sabah Duru, eşinin Türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olduğunu belirterek, "Filmlerinde kendini ifade etti ama özel olarak kendini ifade edemedi. Cenaze töreninde de geniş kitlelerin olmamasının nedeni de bu. Belki bu durum, eşimin kendini ifade etmeme isteğidir. O filmleriyle yaşayacak" dedi.
Oyuncu Fikret Hakan da 50 yıllık dostu Yılmaz Duru’nun Türk sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olduğunu ifade ederek, "Biz dünyaya ayrı ayrı geldik, teker teker bu dünyadan gidiyoruz. Duru, kendine özgü bir sisteme sahipti, doğruları vardı. İnsanca bir tavra sahipti. Hiçbir zaman birbirimize saygımızı yitirmedik" dedi.


YAZIKLAR OLSUN

Yılmaz Duru’nun çok iyi bir insan olduğunu söyleyen oyuncu Serdar Gökhan “Fiziğiyle, oyunculuğuyla, yönetmenliğiyle dört dörtlük bir insandı. Böyle insanların değeri öldükten sonra anlaşılıyor. Sinemaya 40-50 yılını veren birinin cenazesine kimse gelmemiş. Yeni nesilden burada kimse yok. Yazıklar olsun başka bir şey demiyorum” dedi. Yılmaz Duru’nun Türk sineması için çok değerli bir insan olduğunu belirten Nuri Alço da şöyle konuştu:
“Öncelikle yönetmen, oyuncu, insan gibi insandı. Giyimiyle kuşamıyla gerçek Yeşilçam’ı temsil eden bir kişilikti. Bizim büyük acımız esas olan böyle günlerde bütün Türk sinemasının burada olması gerekirken sadece Yeşilçam’ın değerleri, büyükleri burada. Gerçek Yeşilçam burada. Diğerleri hep festivallerde olan oyuncular ve maalesef arkadaşlarımız, dernek başkanları da olmak kaydıyla onlardan da kimse yok. Onun için üzgünüz, ama biz bu kadar da varız yeteriz. Var da olacağız inşallah.”


YAKIN DOSTLARI BURADA

Menderes Samancılar da usta bir yönetmeni kaybetmenin üzüntüsü içinde olduğunu söyledi. Yılmaz Duru’nun iyi bir insan ve yeri doldurulamayacak bir yönetmen olduğuna dikkat çeken Menderes Sabancılar cenaze törenine fazla katılımın olmaması konusunda da “Eskiler burada, yakın dostları burada. Maalesef hayatın gerçeği böyle. İnsan yaşlandıkça yalnızlaşıyor. Yılmaz abi de uzun zamandır dışarı çıkamıyordu. Burada olmayanlar, zannetmiyorum. Unutmuşlardır, yoksa Yılmaz abi çok sevilen sayılan bir insandı” dedi.
Yılmaz Duru’nun cenazesi, ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Sabah Duru eşini son kez uğurlarken gözyaşlarını tutamadı. Turan Duru ise babasının cenaze aracını konulan tabutunu okşadı. (dha)