Yılmaz Erdoğan: Yeniden yapılanmadan çok sıkıldım!

Yılmaz Erdoğan: Yeniden yapılanmadan çok sıkıldım!
Yılmaz Erdoğan: Yeniden yapılanmadan çok sıkıldım!
Altın Portakal Film Festivali heykelciği değiştirdi. Yeni heykelin tanıtıldığı toplantıda Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, ', "51'incisini yapıyoruz hala yeniden yapılanıyoruz. Çünkü birisinin yaptığını öbürü yıkıyor, öbürünün yıktığını birisi toplamaya çalışıyor." dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali için 12 milyon lira harcayacaklarını açıkladı. 10-18 Ekim tarihlerinde yapılacak 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin tanıtım toplantısı Su Otel'de yapıldı.
Toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, festivali uluslararası alanda yeniden adına yakışır altın günlerine döndürmek için kısa zamanda ciddi mesafeler aldıklarını söyledi. Festival için "gelenekten geleceğe" ve "yerelden evrensele" uzanan bir çizgide yola çıktıklarını anlatan Türel, Altın Portakal'ın yarım asrı aşan tarihiyle ve gelecek vizyonuyla "gelenekten geleceğe" sloganını hak ettiğini kaydetti.
Büyükşehir Belediyesi olarak da 850 bin liralık ödül bütçelerinin olduğunu belirten Başkan Türel, "Yaklaşık 12 milyon lira civarında Büyükşehir Belediyesi olarak harcayacağımız öngörülebilir bir bütçe gözükmektedir" dedi.

YILMAZ ERDOĞAN: BİRİNİN YAPTIĞINI DİĞERİ BOZUYOR
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan yaptığı konuşmada, artık "yeniden yapılanma" lafını duymak istemediğini söyledi. Erdoğan, "51'incisini yapıyoruz hala yeniden yapılanıyoruz. Çünkü birisinin yaptığını öbürü yıkıyor, öbürünün yıktığını birisi toplamaya çalışıyor. Bildiğimiz gerçekler bunlar. Hiçbir tarafa mesaj vermeye çalışmıyorum, fakat gerçekten çok sıkıldım. 51 yaşındaki bir festivalin söylediğimiz uluslararası çalışmaları çoktan yapılmış olması gerekirdi" dedi.
Sinema deyince dizilerin devre dışı bırakıldığını, aslında Türkiye 'de çoktan uluslararası olmuş bir de dizi sektörü bulunduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin her şehri ve neredeyse her sokağında dizi çekildiğini kaydetti.
Bu yıl 130 film çekildiğini, bunun çok onur verici bir şey olduğunu kaydeden Erdoğan, fakat buna rağmen Türkiye'de bir tane bile film platosu olmadığını, seyirciyi salonlara koşturacak ödüllü filmlerin bulunmadığını dile getirdi.
Yarışmanın festivale heyecan kattığı ve sonuna kadar festivali sürükleyici bir unsur olduğu için önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Yoksa iyi düşünürsek aslında güzellik yarışması gibi bir şey. Belki de çok doğal değil, ama güzel, yarışmamız güzel, bunun için bir araya gelmemiz güzel" dedi.
Bir basın mensubunun "başkanlık nasıl bir duygu" şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, "(Başkanlık nasıl bir duygu) yapınca göreceğim, onu bilmiyorum. Eşitlik durumunda iki oyum var, bir tek onu biliyorum" diye konuştu.
"Önceki dönemlerde jüri hep eleştirildi, siz de eleştirilir misiniz?" sorusu üzerine de Erdoğan, eleştirinin her yarışmada olabileceğini, kendisinin de daha önce bazı jürileri eleştirdiğini, bunun çok doğal olduğunu söyledi.
Festival Direktörü Elif Dağdeviren de 1964’te Halit Refiğ'e verilen orijinal Altın Portakal ödülünden yola çıkarak heykelciği modernleştirdiklerini söyledi. (AA)