Yılmaz Güney Paris'te anılıyor

Yılmaz Güney, 1984 yılı eylül ayında sürgündeyken öldüğü ve ünlü sanatçılar mezarlığı Päre-Lachaise'e gömüldüğü Paris'te özel bir geceyle anılacak.
Haber: MEHMET BASUTÇU / Arşivi

PARİS - Yılmaz Güney, 1984 yılı eylül ayında sürgündeyken öldüğü ve ünlü sanatçılar mezarlığı Päre-Lachaise'e gömüldüğü Paris'te özel bir geceyle anılacak. 1982'de Türkiye'den kaçak geldiği Cannes'da, 'Yol'la Altın Palmiye alan Yılmaz Güney geriye kalan iki yıllık yaşamını Fransa'da geçirmişti. Etkinliklerini Paris'te 20 yıldan bu yana sürdüren Elele derneğinin önerisi üzerine, Fransız sinemateğinin işbirliğiyle bu gece Paris sinemateğinde düzenlenecek törene Yılmaz Güney Vakfı Başkanı Fatoş Güney de katılacak.
Altın Palmiye'yi Yılmaz Güney'le paylaşan Yunan asıllı Fransız yönetmen Costa Gavras da anma törenine katılarak bir konuşma yapacak. Gecenin diğer konuşmacıları arasında Fransız Sinemateği Başkanı Serge Toubiana ile İstanbul'da Türk Sinematek Derneği kapatılmadan önce çıkarılan derginin eski yayın yönetmeni Jak Şalom bulunuyor. Anma gecesi, Güney'in hapse düşmesi üzerine Şerif Gören'in tamamladığı 'Endişe'nin gösterimiyle son bulacak.