Yılmaz Güney'in izinde

Yılmaz Güney'in izinde
Yılmaz Güney'in izinde
Semir Aslanyürek'in son filmi 'Lal', yönetmenin önceki filmlerindeki 'kopukluk' probleminden sıyrılmayı başaramıyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

LAL (2 Yıldız)
Yönetmen: Semir Aslanyürek
Oyuncular: Ata Murat Kalkan, Erdal Sarı, Erkan Can, Gürkan Uygun, Emre Altuğ, Feride Çetin, Ezel Akay
Süre: 87 dk.

Fikir olarak her Semir Aslanyürek filminin altına imza atılır bize sorarsanız, ama uygulamaya geldiğinde aynı durum söz konusu olmaz ne yazık ki. Sinemacı, deneyimlerinin süzgecinden geçirdiği hikâyeleriyle vurucu tespitlerde bulunur, ancak devamının gelmediği bir ‘çıkış noktası avcısı’ gibidir kendisi. Son filmi ‘Lal’, bu resimden bağımsız bir çalışma değil, hatta kafamızdaki görüntüyü daha da netleştirdiğini söyleyebiliriz.
Bu memleketin efsanelerinden birine karşı duyulan sevgi ve saygının yansımalarıyla hayat buluyor ‘Lal’. Gerçek bir hikâyeden uyarlanan film , 1970’lerde Yılmaz Güney’i görüp fotoğrafını çekmek için köylerinden çıkıp yollara düşen iki çocuğun dünyasına taşıyor bizi. İçlerinden birinin dilsiz olduğu ikili, yol boyunca karşılarına çıkan karakterler aracılığıyla Yılmaz Güney’i değilse de onun filmlerindeki ‘duygu’yu yakalamayı başarıyor, paha biçilmez bir ‘ders’ alıyorlar.
Semir Aslanyürek, başta da söylediğimiz gibi işin fikir aşamasında ‘zehir gibi’, eline su dökmek neredeyse imkânsız. Yılmaz Güney’in önemli filmlerinden kilit karakterlerin yol boyunca sahne aldıkları bir hikâye ortaya koyuyor yönetmen, böylece bizi de cezbetmeyi başarıyor. Bu durumu iki çocuk üzerinden okumak da haliyle ekstra bir samimiyet katıyor filme. Ama sinemacının önceki filmlerinde de karşımıza çıkan ‘kopukluk’ probleminin burada da devreye girdiğini ve hikâyenin bütünlüğünün zedenlendiğini söylemek gerek. İlk andan son sahneye kadar epizodik bir anlatım kendini gösteriyor, devamında da seyirciyi içine çekebilecek tam bir hikâyeden mahrum kalıyor ‘Lal’. Aslanyürek, boşa kürek çekmiyor belki ama kafasındakini beyazperdeye yansıtma konusunda sıkıntılı olduğu da bir gerçek.