Yok annesinin soyadı!

Yok annesinin soyadı!
Yok annesinin soyadı!
'Yok Anasının Soyadı' adlı kısa belgesel, kadınların evlendikten ya da boşandıktan sonra soyadlarının değişmesi ve sonuçlarını ele alıyor.

4 Ekim’e kadar sürecek 2. Suç ve Ceza Film Festivali’nde gösterilen kısa belgesel ‘Yok Anasının Soyadı’, kadınların evlendikten ya da boşandıktan sonra soyadlarının değişmesi ve sonuçlarını ele alıyor. Yönetmen Hande Çayır, evlendikten sonraki diplomasında farklı soyadı yazmasından, “kimliğinin görünür alanlarda bölünmesi”nden rahatsız olmasından yola çıkarak bu konuyu seçtiğini dile getiriyor. Film, Çayır’ın hayatından bir diyalog sahnesiyle başlayıp, başka kadın ve erkeklerin düşünce ve tecrübelerine doğru ilerliyor.

Bugün (28 Eylül) 14.30’da ve yarın (29 Eylül Pazar) 19.00’da İstanbul Üniversitesi Mavi Salon’da izlenebilecek belgeselde, evlenmek isteyen ve ‘yalnızca kocasının soyadı’ ile ‘kendisinin ve kocasının soyadı’ arasında seçime zorlanan kadınların bu zorlamaya direnme yollarından çarpıcı örnekler yer alıyor: Soyadını kaybetmemek için kimliksiz dolaşmak, devlete dava açmak, eşinden boşanmak… Çift soyadı kullanan kadınlar ise kamusal kimliklerini yeniden kazanmak için kapı kapı gezip kendilerini devlete ve özel kurumlara yeniden kaydettirmek, her belgede farklı ve yanlış yazılan isimlerinin yarattığı resmi sorunlarla sürekli mücadele etmek zorunda.

‘Yok Anasının Soyadı’, kadınların soyadı değişiminin tartışılmaya değer ve özgürlükleri artıran bir yönde çözülmeye muhtaç bir konu olduğunu açıkça gösteriyor. Yönetmen Çayır, çözüm için kadın hakları örgütlerinin dile getirdikleri bazı önerileri şöyle aktarıyor: “ Türkiye ’de evlenen kadınların evlenmeden önceki soyadlarını yasal olarak kullanabilme seçeneklerinin olması, T.C. kimlik numarası ile yasal işlemlerin yapılması, bankalarda ‘anne kızlık soyadı’ sorusunun değiştirilmesi, evlenen çiftlerin ortak bir aile adı belirlemesi, erkeğin kadına ve kadının erkeğe soyadını verebilme seçeneği.”