Yok böyle bir 'gürültü'

Yok böyle bir 'gürültü'
Yok böyle bir 'gürültü'
Bertolt Brecht, Kurt Weill, modern tiyatro ve Viyana Aksiyoncuları gibi bereketli kaynaklardan beslenen Berlinli muhalif topluluk Einstürzende Neubauten, 2. Dünya Savaşı temalı yeni çalışmaları 'Lament'in kapsamında 3 Aralık akşamı CRR'de. Müziği ses ve 'gürültü' üzerinden yeniden tanımlayan topluluk, enstrüman yerine endüstriyel objeler kullanarak bir bakıma müziği modern hayata ve şehre dair bir deneyime dönüştürüyor.

Hiçbir Alman grup; Blixa Bargeld (“Bargeld” Almanca’da “nakit para ” demek) ve N.U. Unruh (“Unruh” Almanca “huzursuzluk” demek) tarafından bir performans sanatı kollektivitesi olarak 1980 yılında kurulan Einstürzende Neubauten, kadar kültürel anlamda etkileyici olmamıştı. Onlar yeniliğe açık melodileriyle tamamen yeni ifade olanakları yarattılar ve bugüne kadar olan kendilerinden sonraki tarzların üzerinde de etkili oldular. Birçok basınçlı havalı çekiçler, matkaplar, motorlu testereler, metal eşyalardan vurmalı çalgılar, ses bandları ve gitar gürültüsü ile demir perdenin batı tarafındaki en sansasyonel canlı konserleri verdiler. Demir perdenin yıkılmasıyla oluşan kargaşa durulunca, koreografisi müziksel entelekt ile yapılan bu karmaşaya serbest bir bakış olanağı doğdu. Bugün halen Neubauten grubu yeni varoluşçu karmaşadan daha fazla anlam taşımakta.

ÇÖKEN YENİ YAPILAR!
Einstürzende Neubauten, “çöken yeni yapılar” kendine bu ismi seçen grubun işlerini değerlendirirken mimari, şehir ve elbette yapı söküm ilk olarak akla gelmesi gereken anahtar kelimeler. II. Dünya Savaşı’ndan sonra pek çok şehri yeniden inşa edilen Almanya ’dan çıkan grup, bir nevi oksimoron olan adındaki tezatlığı işlerine de taşıyor. Sadece müziği ses ve “gürültü” üzerinden yeniden tanımlamakla kalmıyor, enstrüman yerine endüstriyel objeler kullanmayı tercih ederken bir bakıma müziği modern hayata ve şehre dair bir deneyime dönüştürüyor, baştan yaratıyor.
Bertolt Brecht, Kurt Weill, Can, Ton Steine Scherben, modern tiyatro ve Viyana Aksiyoncuları gibi bereketli kaynaklardan beslenen muhalif, entelektüel topluluk EN, var olduğu güden beri somut olarak binaları yıkmasa da müziğin yapısını, çerçevesini kırıyor, bölüyor, parçalıyor; müziğin dilini yeniden oluşturuyor.

Yaşayan efsane Nick Cave’nin “Einsturzende Neubauten kendilerine ait özel bir lisanı geliştirmiş bir topluluktur. Bunun tek nedeni ise ruhlarını sese dönüştürmeyi başarmaları” yorumu yaptığı Einsturzende Neubauten, yeni çalışmaları ‘Lament’i sergilemek üzere bütün müzikseverleri 3 Aralık akşamı saat 20.00’de CRR’ye bekliyor.
Biletler 83.50 ile 28.50 TL arasında.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Almanya

  ,

  Bugün

  ,

  Para

  ,

  Modern

  ,

  Anahtar

  ,

  batı

  ,

  Aralık