'Yol Kenarı'nda Gezi'yi de göreceksin!

'Yol Kenarı'nda Gezi'yi de göreceksin!
'Yol Kenarı'nda Gezi'yi de göreceksin!
Çalışmalarında kent yaşamını mesele edinen sanatçıların oluşturduğu Hafriyat Grubu ressamlarından Mustafa Pancar, beş yıl aradan sonra ilgi çeken yeni yapıtlarıyla Milli Reasürans Sanat Galerisi'ne konuk oluyor. 10 Şubat-21 Mart tarihleri arasında açık kalacak 'Yol Kenarı' başlıklı sergide Gezi direnişinin de izleri var.

Sanat dünyasındaki eleştirel duruşlarıyla 2000’li yıllara damgasını vuran ve çalışmalarında kent yaşamını mesele edinen, gündelik yaşamdan imgeler kullanan sanatçıların oluşturduğu Hafriyat Grubu ressamlarından Mustafa Pancar, beş yıl aradan sonra yeni resimleriyle izleyici karşısına çıkıyor. 10 Şubat-21 Mart tarihleri arasında Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açık kalacak ‘Yol Kenarı’ başlıklı sergide Pancar’ın Gezi direnişinden de izler taşıyan kent temalı resim ve desenlerinin yanı sıra hazırladığı büyük boy kolajlar ve ‘tel resimler’ de dikkat çekiyor.

Pancar, yeni dizilerinin kolaj tekniğiyle üretilmiş daha küçük ölçekli örneklerinde de büyük yağlıboya resimlerdeki renk alanlarını ve figürlü anlatımı koruyor. Sanatçının küçük resimlerinde kavram ve içerik değişmezken, yeni ürettiği şeffaf teknikli kolajlar da figürler tamamlayıcı bir betimleme olarak sunuluyor.Pancar’ın yapıtlarında öbekler, gruplar halinde insanlar görülür. Bu figürler, yaşam alanlarına müdahale eden güce karşı başkaldırıyı betimler.

Sanat eleştirmeni ve küratör Beral Madra, sergi vesilesiyle basılan kitapta yer alan yazısında Mustafa Pancar’ın yapıtlarında kullandığı kompozisyon düzenini Osmanlı minyatürlerine benzetiyor ve şöyle devam ediyor: “Şehname ve Zafername minyatürlerinde, Topkapı Sarayı ve Hipodrom çevresindeki savaş, saray ve geçit töreni minyatürlerinde kümelenmiş insan grupları görülür. Bu insan grupları naifçe çizilmiş mimari yapılardan oluşan arka alanın önünde dalgalar oluşturur. Pancar’ın resimlerinde de insan gruplarının renk alanları ve kent görüntüleri arasında ve önünde uyumlu bireşim sağlanarak dalgalı bir düzende yerleştirilmesi ve figürlerin yan yana ölçülü dizilişinin minyatürlerdeki figür gruplarının düzenini çağrıştırması dikkat çekicidir.”


Mustafa Pancar’ın ‘Yol Kenarı’ başlıklı sergisi 10 Şubat-21 Mart tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilir. Tel: 0212 231 47 30