Yolcu yolunda gerek

Avrupa Filmleri Festivali-Gezici Festival, yine sıkı bir programla Türkiye'nin dört bir yanındaki...

ANKARA - Avrupa Filmleri Festivali-Gezici Festival, yine sıkı bir programla Türkiye'nin dört bir yanındaki sinemaseverlerin huzuruna çıkıyor. Bu yıl yedincisi düzenlenen ve 12 Ekim-7 Kasım arasında Ankara, Bursa, İzmir ve ilk kez Diyarbakır'da izleyicisiyle buluşacak festivalin açılışı bu akşak saat 20.30'da Ankara Kavaklıdere Sineması'nda yapılacak.
Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg'un da katılacağı açılışta, festival tarafından, bu yıl 50'nci sanat yılını kutlayan Atıf Yılmaz için özel olarak hazırlanan 'Yönetmen: Atıf Yılmaz' adlı kitap, sanatçıya armağan edilecek.
Radikal gazetesinin sponsor olduğu, Kültür Bakanlığı, Avrupa Komisyonu, Europa Cinemas ve Avrupa Festivalleri Koordinasyonu'nun katkılarıyla gerçekleşecek festival, 12-18 Ekim arası Ankara'da, 19-25 Ekim arası Bursa, 26 Ekim-1 Kasım tarihlerinde İzmir, 2-7 Kasım arası ise Diyarbakır'da sinemaseverlerle buluşacak.
Festivale Bursa'da Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, İzmir'de Fransız Kültür Merkezi ve İzmir Sanat, Diyarbakır'da ise Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı ev sahipliği yapacak.
Festivalde gesterilecek filmlere gelince... 'Avrupa'nın En İyileri' bölümünde usta yönetmenlerin sinema tarihinin sayfalarında yerini almış önemli filmleri gösterilecek. 19. yüzyılda büyücülükle uğraşan bir adamın hikâyesini anlatan Ingmar Bergman'ın 'Yüz' adlı filmi bunlardan biri...
Yunanistan'da liberal muhalefet milletvekilinin kaza süsü verilerek öldürülmesini araştıran bir gazeteci ve savcının yaşadıklarını anlatan Costa Gavras'ın Altın Palmiye'li filmi 'Ölümsüz-Z', okulda ve aile içinde sorunlar yaşayan bir çocuğunhikayesini anlatan Ken Loach'un yönettiği 'Kes' 'Avrupa'nın En İyileri' başlığı altında gösterilecek.
Babasının yokluğunu hayal gücünü kullanarak onu idealleştirmeye çalışan bir çocuğun öyküsünü anlatan Istvan Szabo filmi 'Baba'nın da izleyicinin karşısına çıktığı bölümde ayrıca, toplumsal hayatın sürekli geriye gittiği ve insanların karanlık kanallarda yaşadığı tuhaf bir Almanya'da geçen Lars von Trier'ın filmi 'Suç Unsuru' da izlenebilecek.
Eric Rohmer'in, orta yaşlı bir kadının aşk arayışını anlatan filmi 'Güz Öyküsü', Pedro Almodovar'ın duyarsız kocası, sorunlu oğulları ve evde sürüngen besleyen kayınvalidesinin arasına sıkışmış bir kadının konu alan filmi 'Bunu Hak Edecek Ne Yaptım?' da 'Avrupa'nın En İyileri' başlığı altında seyirciyle buluşacak.
Yine aynı bölümde gösterilecek diğer filmler filmler ise şunlar: İsviçre sinemasının etkileyici örneklerinden Claude Goretta'nın yönettiği 'Davet', Jean Vigo'nun otoriteyi sorguladığı filmi 'Hal Ve Gidiş Sıfır', Milos Forman'ın mağazada koruma olan bir genci anlatan 'Maça Ası', Jiri Menzel'in endüstri devrimi karşısında bireyin durumunu irdeleyen çalışması 'Kısaltma', Vera Chilotilova'nın her şeyi kırıp döken iki genç kızı anlatan filmi 'Papatyalar'.
'Avrupa Avrupa' bölümünde ise son bir iki yılda çekilmiş ve festivallerde önemli başarılar elde etmiş filmler gösterilecek. Stephan Frears'ın 'Liam', Jan Svankmajer'in 'Otesanek', David Ondricek'in 'Yalnızlar', Achim Von Borries'in 'İngiltere', Martin Sulik'in 'Ülke', Jan Hrebejk'in 'Bölünürsek Düşeriz', Roy Andersson'un 'İkinci Kattan Şarkılar' ve Bela Tarr'ın 'Karanlık Armoniler' gibi yapıtları bu başlık altında izleyiciye sunulacak.
Festival kapsamındaki 'Avrupa Panoraması' bölümünde kısa filmler gösterilecek. Bunlar arasından izleyicinin oylarıyla en iyi kısa film seçilecek. Oylamaya katılan arasından 10 kişi, bir sonraki festivaldeki filmleri bedava izleyebilecek. (Kültür Sanat)