Yolu aileden geçen herkese...

Yolu aileden geçen herkese...
Yolu aileden geçen herkese...
'Tatil Zamanı', zayıflayan 'aile ruhu'nu yeniden hayata geçirmek için karısı ve iki oğluyla upuzun bir yolculuğa çıkan bir babanın absürd hikâyesini perdeye taşıyor.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

TATİL ZAMANI (Not: 3/5)

VACATION
Yönetmen: Jonathan Goldstein, John Francis Daley
Oyuncular: Chris Hemsworth, Leslie Mann, Elizabeth Gilles, Beverly D’Angelo, Chevy Chase
Yapım: 2015, ABD
Süre: 99 dakika

Aile içi ilişkilerin zayıfladığını düşünen bir baba ne yapar? Yakın temasta eski sıcaklıkların kurulacağı fikrinden hareketle upuzun bir yolculuk planlar. Çünkü geçmişte kendisi küçük bir çocukken çıktığı bir yolculuk ona bu türden duygular tattırmıştır... Konusunu özetlediğimiz ‘Tatil Zamanı’ (‘Vacation’), 80’lerin ünlü serisi ‘National Lampoon’a bir saygı duruşu niteliğinde. Öykünün kahramanı Rusty Griswold, vakti zamanında ülkeyi ve Avrupa ’yı turlayan Griswold’ların küçük oğlu. Büyümüş, küçük bir havayolu şirketinde pilot olmuş, lakin karısı ve iki oğlunu şöyle ağız tadıyla hayallerindeki tatile götürememiştir. Herkes mesela Paris’in yolunu tutarken o, ailesini toparlar; ardından da yıllar önce ülkenin en önemli tema parkı olan Walley World’e yaptıkları yolculuğu anılar denizinden çekip çıkarır ve gerçek kılar. Lakin yeni kuşak Griswold’lerin, Arnavutluk malı tuhaf tasarıma sahip otomobille çıktıkları serüvende başlarına gelmedik şey kalmaz.

Bir zamanlar çıkmıştı açık alınla...

‘Tatil Zamanı’nın asıl referansı kuşkusuz 1983 tarihli ‘National Lampoon’s Vacation’. Chevy Chase ve Beverly D’Angelo’nun sürükledikleri yapım kendi çapında bir klasikti. ‘Tatil Zamanı’ elbette bu çapta bir film değil ama yine de vulgar, kaba esprileri, zorlama durum komedileri, hınzır numaraları derken bir hayli güldürüyor ve salondan tatminkâr bir biçimde ayrılmanızı sağlıyor. Kuşkusuz Rusty Griswold’u canlandıran Ed Helms bir Chevy Chase değil ama fena da oynamıyor. Keza karısı Debbie rolündeki Christina Applegate de. Ara rollerde Chris ‘Thor’ Hemsworth ve Leslie Mann de gayet iyi. Bir zamanlar ‘Cola Turka’ reklamında ‘Dağ Başını Duman Almış’ı bile söyleyen Chevy Chase de ‘Ustalara saygı’ kabilinden karşımıza gelirken kiloları nedeniyle “Amma değişmiş” dedirtiyor.
‘Tatil Zamanı’, belki çok şey vaat etmiyor ama bazı bölümleri itibariyle fazlasıyla güldürüyor...

 

 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Arnavutluk

  ,

  Aile

  ,

  Avrupa

  ,

  Tatil

  ,

  Ünlü

  ,

  film

  ,

  2015