Yoluna 'arsızca' devam ediyor...

Kuzey İrlanda'nın bağrından tam on yıl önce çıkıp serpilen 'Therapy?'nin son albümü 'Shameless' (Arsız) nihayet yayımladı.
Haber: ASLI ATASOY / Arşivi

İSTANBUL - Kuzey İrlanda'nın bağrından tam on yıl önce çıkıp serpilen 'Therapy?'nin son albümü 'Shameless' (Arsız) nihayet yayımladı. Albüm aslında eylül ayında tüm Avrupa'da yayınlanmıştı hatta öncesinde bir single bile çıkmıştı. Ancak nedense Universal, albümün Türkiye baskısını yeni yaptı.
Tamı tamına altıncı albümüyle karşımıza çıkan 'Therapy?', punk-metal âleminin en önemli gruplarından. Türkiye'de de pek çok 'fan' tarafından sıkı biçimde izleniyor. Grup, Andrew James Crains (vokal-gitar), Graham Hopkins (davulvokal), Martin McCarrick (gitarçello) ve Michael McKeegan (basvokal) kadrosuyla 1997 yılında Ankara'da ve ardından da İstanbul'da hâlâ metal aleminde dillerden düşmeyen konserler vermişti. 'Therapy?', bu albümde daha çok metal gitarların yoğun olduğu bir sound yakalamış. Aman yanlış anlaşılmasın işin içinde punk ya da hardcore olmadığı anlamına gelmiyor bu. Sadece 'punkseverler' açısından tam tatmin sağlamayabilir o kadar. Bir taraftan da 'Therapy?'nin kendini genel eğilimlerin kollarına bırakmadığını gösteriyor bu durum. Çünkü bizde olduğu gibi dünya müzik piyasasında da hafif şarkıların ticari şansı daha yüksek. Hal böyle olunca firmalar, müzisyenlere biraz daha 'yumuşak' müzik yapmaları için baskı yapıyor. Ancak 'Therapy?, yıllarla birlikte sertleşen ender gruplar kategorisinde yer alıyor.
Bu kayıt, grubun ilk kez Britanya dışında yaptığı albüm olması bakımından da ehemmiyet taşıyor. Shameless, tam altı haftada kaydedildi. Albümün açılış parçası 'Gimme Back My Brain' Britanya'da albüm çıkmadan önce single olarak piyasaya sürüldü. Ve klasik bir 'Therapy?' parçası olduğunu göstererek içimize su serpti. 'Joey' isimli şarkı ise hayatını bir kazada kaybeden Kuzey İrlandalı rallici Joey Dunlop'a ithaf edilmiş. 'Therapy?', geçirdiği 10 yıla bir tekme atarak arsızca 'Shameless'i yayımladı. Hiçbir modaya uymayan, kendileri olmaktan başka kaygı taşımayan grubu dahaçok uzun yıllar dinleyeceğiz galiba.
Shameless/Therapy?/Universal