Yönetmenler en iyisi 'Artist' dedi

Yönetmenler en iyisi 'Artist' dedi
Yönetmenler en iyisi 'Artist' dedi

Michel Hazanavicius

‘Artist’, Altın Küre’den sonra Amerika Yönetmenler Birliği’nin ödüllerine de damga vurdu. Cumartesi gecesi Grand Ballroom’da düzenlenen 64’üncü ödül töreninde ‘Artist’in yönetmeni Michel Hazanavicius en iyi yönetmen ödülünün sahibi olurken Oscar’a göz kırptı. Zira, Yönetmenler Birliği tarihinde şu ana dek sadece altı kez en iyi yönetmen ödülünü kucaklamış bir filmin Oscar’da aynı başarıyı elde edemediği görüldü. Geçen yılın ödülünün sahibi Tom Hooper’ın adını anons ettiği Hazanavicius’un rakipleri ise David Fincher, Woody Allen, Martin Scorsese ve Alexander Payne’di.
Törende televizyon ödülleri de sahiplerini bulurken, Patty Jenkins ‘The Killing’ ile drama dizisi dalında; Robert B. Weide ‘Curb Your Enthusiasm’ın Palestitinian Chicken bölümüyle komedi dalında ödül aldılar. 2006’da 24 dizisiyle ödül alan John Cessar ise ‘The Kennedys’ mini dizisiyle bu yıl da ödül sahibi oldu.
Gecenin en dokunaklı anlarından birisi ise Amerika Yönetmenler Birliği Başkanı Taylor Hackford’un ekimde hayatını kaybeden yönetmen ve prodüktör Gil Cates şerefine herkesi kadeh kaldırmaya davet ettiği andı.