YouTube fenomeni Aslı İnandık: Onur Ünlü'den teklif alsam...

YouTube fenomeni Aslı İnandık: Onur Ünlü'den teklif alsam...
YouTube fenomeni Aslı İnandık: Onur Ünlü'den teklif alsam...
Lise ve üniversitede müzik eğitimi aldıktan sonra ikinci üniversite olarak tiyatro okumaya karar vermiş ve bir anda YouTube aracılığıyla tanınmış bir oyuncu Aslı İnandık. Medya dünyasına alternatif bir kanaldan dahil olsa da şimdi TV ve sinema projeleriyle yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Onlarca farklı karakterini skeçlerinden izlediğimiz Aslı'yı yakından tanıyalım istedik.
Haber: ÇAĞLA PINAR TUNCEL - caglatuncel@gmail.com / Arşivi

Tiyatro eğitiminde adım adım ilerlerken neden instagram’a komedi video yükleme kararı aldın?
Bir karar değildi aslında spontane olan bir şeydi. Arkadaşlar arasında yaptığım tiplemelerden bir kaçını buraya yükledim. Samimiyetle söylüyorum, öylesine koyduğum videolardı, hiçbir şey ummuyordum. Zaten bir şey umulabilecek bir alan olduğunun da ayrımında değildim. Hatta ilk videolarımı izlerseniz videolarımda yüzüm bile görünmüyordu. Ultrason görüntüleri gibiydi. Bazı takipçilerimin ‘Çok da büyük bir kayıp değil’ dediğini duyar gibiyim! (Gülüyor)

Peki ne oldu da YouTube’a taşıdın bunları?
Beklenmedik bir şekilde, Türkiye ’nin başka başka yerlerinden izleyiciler beni bu karakterlerimi YouTube’a taşımam gerektiği konusunda motive ettiler. Çünkü YouTube’un, vine ve instagram’dan farklı olarak, bir hikayesi, bir akışı var. Birçok kişi hala beni vine fenomeni olarak ansa da, durum komedisinden ziyade, bir karakteri derinlemesine oynadığımda daha mutlu oluyorum. Ve bunu YouTube kanalımda ‘saniye sıkıntısı’ olmadan yapabiliyorum. Böyle cümleler kurunca, kanalımda Lady Macbeth oynuyormuşum gibi bir hava estirdim değil mi! (Gülüyor) Aslında 2-3 dakikalık ufak skeçler yapıyorum.


YouTube neden farklı? ‘YouTuber’lık ne demek?
Ah istediğim sorudan başlayabileceğim çoklu sorulara bayılırım! Şöyle ki; ‘YouTuber’lık denen kavram Amerika ve İngiltere’de ciddi anlamda büyük bir olay. 30 milyon takipçisi olan YouTuber’lar var, düşünsenize korkunç bir rakam. Ya hani böyle röportajlarda karşı tarafın tepkilerini de parantez açarak yazıyorsunuz ya, kendi takipçi sayısını söyledikten sonra uzaklara daldı ve sol gözünden tek bir damla yaş aktı diye yazsanıza! (Gülüyor) YouTube aslında televizyonun bir alternatifi, söyleyecek sözü olan, yetenekli olduğuna inanan ya da benim gibi skeçler yazıp oynayan herkes için dev bir platform.


Peki Türkiye’de?
Türkiye’de henüz bu noktalara gelmese de YouTube, televizyonun yanında prodüktörlere, büyük plak şirketlerine, cast ajanslarına yani tekelleşmeye meyilli eğlence dünyasındaki her oluşuma bir alternatif. Ama benim amacım beyaz perde, televizyon falan diyorsanız o da var. Şu an Hollywood’da senaryodan, oyunculuğa kadar bir çok alanda çalışan, milyon dolarlık albüm anlaşmalarına imza atan şarkıcılar var ve bunlar YouTube üzerinden keşfediliyor.
Henüz Türkiye’de bilmem kimin frikiği, apaçi dans figürleri ya da ucundan kan damlayan gül fotolarıyla şarkı kolajları için kullanılsa da -hay Allah YouTube arama geçmişimi ağzımdan kaçırıverdim (gülüyor)- YouTube hızlı bir büyüme içerisinde.


Kendi başına mı çıkıyor bu hikayeler?
Başlarda instagram ve vine için çıkardığım kısa videolarda yalnızdım. Sonra Bener diye bir arkadaşımla kafa patlatmaya başladık. O bu dünyaya benden biraz daha hakimdi, beraberce değerlendirdik ve kendi çapımızda bir format belirledik.
Tabii sırf izlenecek diye de şive komedisi veya küfürle güldürmeye çalışmadık. Tabir-i caizse butik bir mizah anlayışımız var. Bak böyle cümleler kuruyorum ki ilerde başarısız olursam “Zaten benim değerimi bu ülkede kimse anlayamadı ben gidiyorum” ayaklarına yatabileyim! (Gülüyor) Şaka bir yana tabi ki izleyicilerimizin isteklerini de göz ardı edemiyoruz, onların yönlendirdiği içerikler de oluşturuyorum.


YouTube’tan hemen paralar akmaya başladı mı peki?
YouTube’tan büyük paralar kazanmıyorum ama -Neyse dönüş parasını sizden alırım artık!- (gülüyor) farkında olmadan birbirinden alakasız karakterlerden oluşan bir portfolyo hazırlamış oldum. Mesela bir gün telefonum çaldı ve kendimi Gülse Birsel ile konuşurken buldum. Benim videolarımı izlemiş, oyunculuğumun onu heyecanlandırdığını söyledi ve ‘Yalan Dünya’ sonlanmadan dizide rol alma fırsatı yakaladım. Böylece İstanbul maceram başladı.


Pekala YouTube dışında ki oyunculuk hayatından bahsedelim biraz. Oyunculuğa küçük bir rolle de olsa ‘Yalan Dünya’yla başladığını söyledin, ama sonuçta bundan önce de bir hazırlık süreci vardır? Eğitimini aldın mı?
Ah! Röportajın genç kuşaklara ilham vereceğim akıllıca birkaç söz alıntılayacağım ve hep ‘falancayı’ örnek alarak geldim diyeceğim kısma geldik mi? 14 yaşında müzik eğitimi alarak bu dünyaya adım attım. Güzel sanatlar lisesi ve ardından Gazi Müzik’te çello ve piyano eğitimi aldım. Üzerine Ankara Üniversitesi Tiyatro/ Oyunculuk bölümüne başladım. Kahretsin ‘Eğitim şart’ mı diyecektim! Bir oyuncu olarak ironik bir şekilde çok fazla dizi takip edemiyorum. Ankara’lı olanlar bilir biz genelde sokaklardan pek eve gelmeyiz. Benim ilham kaynağım da sokaktaki insanlar, arkadaşlarım, akrabalarım vs idi. Taklit ederek başladım sadece kişileri değil, hayvanları, duyduğum her sesi... Sonra bir bakmışım yaptığım taklitler orijinalinden farksız, kısacası elimde olmayan bir gözlem ve taklit dürtüm vardı.


Müzik eğitimi üzerine oyunculuk eğitimi almaya başladın ve videolarında sıkça şarkı da söylüyorsun, müziğe devam etmeyi düşünüyor musun?

Şu aralar düşünmüyorum, çünkü bırakalı üç sene oldu ve oyunculuk artık benim hayatım. Müzik ve oyunculuk birbirini çok iyi tamamlıyor ve çoğu zaman müzikten besleniyorum. Yine de hayatımın baş köşesine oyunculuk oturuyor.


Şimdi gündeminde neler var?

Dizi teklifleri geliyor ama şimdiye kadar çok içime sinen bir proje olmadı. Belki biz dijital çağ çocukları olduğumuz için TV dünyası da oraya evrilsin istiyoruz. Mesela Onur Ünlü’den veya Selçuk Aydemir’den teklif alsam koşarak giderdim. TV reklamlarım başladı. Üstelik bu sefer bizim yarattıklarımız harici karakterlere bürünüyorum. Şu an beni çok heyecanlandıran bir film projesinin içindeyim. Ankara İstanbul arası mekik dokuyorum.
ASLI İNANDIK'IN YouTube SKEÇLERİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...