Yüksek hızda Fazıl Say besteleri

Yüksek hızda Fazıl Say besteleri
Yüksek hızda Fazıl Say besteleri
Fazıl Say, İstanbul Senfonisi'nin bir kısmını sık sık bindiği Paris-Köln treninde bestelemiş. Sanatçı, şu sıralar Kapalı Çarşı adında farklı bir orkestra eseri üstünde çalıştığını duyurdu

RADİKAL - Yılda 100 konser veren bir yandan da çok önemli bestelere imza atan Fazıl Say’ın, otel odalarından hava alanlarına ve uçak koltuklarına fırsat bulduğu her yerde besteler yaptığı bilinirdi. Dün Twiter’daki paylaşımı, ünlü müzisyenin unutulmaz bazı eserlerini bestelediği farklı bir aracı ortaya çıkarttı. Bu araç, Paris-Köln arasında giden bir yüksek hızlı tren. Thalys adlı bu trende defalarca yolculuk yaptığını yazan sanatçı, İstanbul Senfonisi ve 4 Şehir Sonatı’nı burada bestelediğini de açıkladı. Fazıl Say, şu sıralar üstünde çalıştığı Grand Bazaar, yani Kapalı Çarşı adlı eserinin bir kısmını dünkü Thalys yolculuğunda besteleyeceğini de duyurmuş oldu. Say, Kapalı Çarşı’yı “gayet iddialı bir yeni Orkestra eseri” diye tanımlıyor.

Thalyss, 90’lardan bu yana Paris’ten Brüksel’e giden, Avrupa ’nın pek çok kentini birleştiren, Köln ve Amsterdam’a da ulaşan bir tren.