Yunan yönetmen İzmir'den seslendi

Yunan yönetmen İzmir'den seslendi
Yunan yönetmen İzmir'den seslendi

Theo Angelopoulos(sağda)

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından "Onursal Doktor" unvanı verilen Yunanlı ünlü yönetmen Theo Angelopoulos, İzmir'de bir film festivali yapılması gerektiğini belirtti.

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte konuşan Angelopoulos, Türkiye ve Yunanistan arasındaki barışın etkin ve kalıcı olmasında üniversitelere, sanatçılara ve yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü söyledi. Angelopoulos, şunları kaydetti:

"İzmir güzel bir kent. Tarihi ve kültür yapısına hayran olmamak elde değil. Ancak hala İzmir’de bir film festivali olmaması üzüntü verici bir durum. Bu boşluğun bir an önce doldurulması yerinde olur. Filmler insanlar ve insanlık için yapılıyor. Bu filmler insanları bir araya getiriyor. Barışın, dostluğun ve sevginin temelinde de bu temayı işleyen filmler, kalıcı dostlukların başlangıcı oluyor."

Tartan da ünlü yönetmen Angelopoulos’un İzmir film festivali ile ilgili duygu ve düşüncelerini memnuniyetle karşıladığını ve destekleyeceği böyle bir festivalin onursal başkanı olarak görmek istediklerini belirtti. Tartan, Angelopoulos’un bu festival sırasında İzmir’de olmasının ülkeye ve kente son derece önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. (aa)