Yüzük büyüsü dünyayı sardı

Tolkien'in 'yarattığı' Orta Dünya'daki
'yüzüğün' büyüsü bu dünyaya yayıldı.

LOS ANGELES/İSTANBUL - Tolkien'in 'yarattığı'
Orta Dünya'daki 'yüzüğün' büyüsü bu dünyaya yayıldı. Amerika'da 19 Aralık Çarşamba günü gösterime giren 'Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği' filmi, ilk gününde 18 milyon 200 bin dolarlık gişe başarısı elde ederek, hafta ortası gösterime giren filmler arasında tüm zamanların aralık ayı hasılat rekorunu kırdı.
Buna karşın film, yine hafta ortası (çarşamba) gösterime giren 'Yıldız Savaşları 1: Gizli Tehlike'nin 28 milyon 800 bin dolar, 'Jurassic Park 3'ün 19 milyon dolar olan ilk gün (çarşamba) hasılatını geçemedi. İlk gün hasılat rekoru ise 31 milyon 600 bin dolar ile 'Harry Potter: Felsefe Taşı'nın elinde... 'Harry Potter' hafta ortası değil, cuma günü gösterime girmişti.
Yapımcının yüzü güldü
Her şeye rağmen 'Yüzüklerin Efendisi' filminin yarattığı gişe fırtınasının önümüzdeki günlerde alacağı seyri ortaya koyan bu rakamlar, New Line şirketi yetkililerinin yüzünü güldürmeyi başarmışa benziyor. New Line'dan Paul Dergarabedian,
"Böylesi uzunlukta (yaklaşık 178 dakika) bir filmin hafta ortasında elde ettiği ilk gün gişe hasılatına bakılırsa, bu büyük bir başarı" diyor ve ekliyor: "Eğer bu rakamlar sinemaseverlerin beyazperdeye olan tutkusuna dair göstergeler ise, hafta sonunda onların yaratacağı büyük bir sürprize hazırlıklı olmalıyız."
Öte yandan 'Yüzük Kardeşliği' filmi, J.R.R. Tolkien'in 'memleketi' Güney Afrika'da da tek bir gün içinde elde edilen gişe rekorunu kırmış bulunuyor. New Line Films'in dağıtımından sorumlu olan David Tuckerman ise gişedeki patlamayı sabırla bekleyerek şu açıklamada bulunuyor: "Dünyada sadece '18 milyon dolarlık 'Tolkienkolikler' olduğunu sanmıyorum. Amerika'yı da vuracağız."
Sezonun en iyisi
75'i Türkiye'de, tüm dünyada yaklaşık 10 bin sinemada birden gösterime giren 'Yüzüklerin
Efendisi: Yüzük Kardeşliği', Türkiye'de de ilgiyle karşılandı. Sinemaseverler, ilk gün ilk matinenin başlama saati yaklaştığında sinemalara akın etti. Film, önceki gün Beyoğlu Fitaş ve Beyoğlu Emek Sineması'nda kapalı gişe oynadı. Emek Sineması'nda cuma günü filmi 2 bin 450 sinemasever izledi, bazı seyirciler kapıdan döndü. Sinemanın müdürü İsmet Kurtuluş, "Birçok seyirci bilet bulamadı, gişeyi erkenden kapattık. Dağıtıcı firmayla konuştum, 'Bu yılın en iyi açılış gününü yaşıyoruz' dediler. Diğer sinemalarda da durum bizden pek farklı değilmiş" dedi.
En İyi Film ve Yönetmen dahil dört dalda Altın Küre'ye aday olan 'Yüzüklerin Efendisi'nin seyirci bakımından 'Yıldız Savaşları' ya da 'Harry Potter'ın tahtına yerleşip yerleşemeyeceğini zaman gösterecek.
(bbc/Kültür Sanat)