Yüzük mü yıldızdan yıldız mı yüzükten...

George Lucas'ın ünlü serisi
'Yıldız Savaşları'nın yeni rakibi
'Yüzüklerin Efendisi' 19 Aralık'ta Amerika'da, 21 Aralık'ta ise Türkiye ve dünyada gösterime giriyor.

LOS ANGELES - George Lucas'ın ünlü serisi
'Yıldız Savaşları'nın yeni rakibi
'Yüzüklerin Efendisi' 19 Aralık'ta Amerika'da, 21 Aralık'ta ise Türkiye ve dünyada gösterime giriyor. Bilimkurgu sinemasının başyapıtlarından olan 'Yıldız Savaşları'yla başyapıt olmasına kesin gözüyle bakılan 'Yüzüklerin Efendisi' arasında büyük benzerlikler var.
İkisi de insanoğlu için birer esrar perdesi olan farklı boyutlarda geçiyor. 'Yıldız Savaşları' uzayın derinliklerinin bilinmezlerini beyazperdeye taşırken,
'Yüzüklerin Efendisi' eski çağlarda bilinmeyen bir âlemi, Orta Dünya'yı sunuyor seyirciye.
İki seri de dünyanın hükümdarlığı için savaşan iyi ve kötü güçlerin mücadelesi üzerine. Aslında bilimkurgu janrının en etkili filmlerinden biri olan Yıldız Savaşları'nın ortaçağ efsanelerini andıran yapısı herkesin malumu. Yüzüklerin Efendisi'ni yazan Tolkien de Kuzey efsanelerinden etkilenmişti. Yani kaynaklar aynı gözüküyor.
JRR Tolkien'in kitaplarını Lucas'ın filminden yıllar önce yazmış olmasına kafayı takanlar Lucas'ın ilham kaynağı olarak Tolkien'e işaret ediyor. Belki de George Lucas sıkı bir JRR Tolkien hayranıdır. Neden ne olursa olsun, 2002 Mayısı'nda yeni filmi gösterime girecek Yıldız Savaşları'yla üç yıl boyunca birer birer izleyeceğimiz Yüzüklerin Efendisi serisi arasındaki benzerlikler şaşırtıcı boyutta.
İşte İngilizlerin saygın sinema dergisi Empire'ın hazırladığı karakter karşılaştırması da bunu gösteriyor. (Kültür Sanat)