'Yüzyıllık Yalnızlık'ın çalınan ilk baskısı bulundu

'Yüzyıllık Yalnızlık'ın çalınan ilk baskısı bulundu
'Yüzyıllık Yalnızlık'ın çalınan ilk baskısı bulundu
Nobel ödüllü Kolombiyalı gazeteci yazar Gabriel Garcia Marquez'in başyapıtı sayılan romanı 'Yüzyıllık Yalnızlık'ın bir hafta önce çalınan ilk baskısı eski kitapları satan bir tezgahta bulundu.

Polis yetkilileri, 2 Mayıs'ta Kolombiya'nın başkenti Bogota'daki Corferias Sergi Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Kitap Fuarı'ndan çalınan kitabın, eski kitapların satıldığı bir tezgahta bulunduğunu açıkladı.
Geçen yıl 87 yaşında hayata veda eden Marquez'in imzasını taşıyan kitabın, antikacılar tarafından çalındığı, polisin geniş çaplı operasyon başlatmasının ardından tezgâha bırakıldığı sanılıyor.

60 BİN DOLAR DEĞER BİÇİLMİŞTİ 
Latin Amerika 'nın en önemli kitap fuarlarından biri kabul edilen Bogota Kitap Fuarı, bu yıl Marquez ve 'Yüzyıllık Yalnızlık' romanının geçtiği hayali Macando kentine ithaf edilmişti. Kitabın sahibi Alvaro Castillo ünlü yazarın, 2006'da Uruguay'ın başkenti Montevideo'daki bir sahaftan satın aldığı kitabı 'Eski kitaplar satan Alvaro Castillo'ya. Geçmişten sonsuza her zaman dostun olarak kalacak Gabo' diye imzaladığını belirtmişti. Castillo, kitabın kendisi için 'paha biçilemez' olduğunu vurgulamıştı. 1967'de basılan kitaba, 60 bin dolar değer biçilmişti.
Olağanüstüyü günlük yaşamın rutini haline getiren büyülü gerçekçilik akımının en önemli isimlerinden Marquez'in ölümünün ardından kitaplarının ilk baskıları, büyük değer kazanmıştı. 'Gabo'nun arşivini de 2,2 milyon dolara Teksas Üniversitesi Harry Ransom Merkezi satın almıştı.
'Yüzyıllık Yalnızlık', geçen sene 17 Nisan'da Meksika'nın başkenti Meksiko'da 87 yaşında hayata veda eden 'Gabo'nun en önemli eseri kabul ediliyor. Çalınan kitap, 'Yüzyıllık Yalnızlık'ın merkezi Arjantin'de bulunan Sudamericana Kitabevi tarafından 1967'de basılan 8 bin kopyasından biri. (aa)