Zaman üzerine 'Küçük Hakikatler'

Haber: MÜGE BÜYÜKTALAŞ / Arşivi

Hakikat, aramakla bulunmayan bir varoluş bilgisi, bugünlerde gerçeklik, kimilerine göreyse sadece bir yanılsama hali. İnsanlık tarihi çoklukla hakikat arayışı üzerine kurulu hikâyelerle dolu . Bu hikâyelere bir yenisi eklendi. Egeran Galeri’de zaman üzerinden gerçeklik sorgulaması ‘Küçük Hakikatler’ sergisinde izleyiciyle buluşuyor.
Sergi başlığını, Tanpınar’ın ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ romanındaki ‘Küçük Hakikatler’ bölümünden almış. Sergilenen işler alt metne paralel; Tanpınar’ın karakterlerindeki sosyal portrenin devamını çizer gibiler. Küratöryal seçkide, yeni işlerin yanı sıra Ali Kazma’nın 2006, Nasan Tur’un 2007 tarihli işlerine yer verilmesi anlatım bütünlüğünü yukarı taşımış.
Ali Kazma’nın video çalışması ‘Saat Ustası, Engellemeler Serisi’, Selim Birsel’in ‘Arafta’ isimli fotoğraf serisi sergide yer alan işlerden bazıları. Mürüvvet Türkyılmaz ‘Köşedeki Manzaralı Kahve’ isimli işiyle eşyalar üzeriden bir hafıza haritası çizerken, Ali Emir Tapan’ın fotoğraf çalışması bireyin zaman algısının bittiği yere, yani ölüme bir gönderme yapıyor.
Nasan Tur’un ‘Like New/Yeni Gibi’ isimli yerleştirmesinde yan yana dizili ayakkabılar, zamanı nasıl da geri getiremeyeceğimizi bambaşka bir yerden anlatıyor. Topuğuna basılan ayakkabı, üzerinde yükselen bedenin ağırlığında deforme olur. Her atılan adım köselenin ve derinin üzerinde izler bırakır. Bu anlamda ayakkabı arkaik bir insan yüzü tasviri, yıllar geçtikçe beliren çizgiler sahibinin hayatına ait anların haritası gibi. Parıltılı siyah boya ise gücü izleri kapatmaya yetmiyor.


  ETİKETLER:

  Fotoğraf

  ,

  Kahve

  ,

  Tur

  ,

  Galeri

  ,

  Ayakkabı

  ,

  sergi

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  dolu

  ,

  paralel