Zamanımızın tozu

Zamanımızın tozu
Zamanımızın tozu

Çınar Eslek

Mehmet Kahraman'ın küratörlüğünde Çukurcuma Depo'da açılan 'Zamanın Tozu' başlıklı sergi, Angelopoulos'un aynı isimli filminden esinle günümüzden distopik manzaralar eşliğinde şiirsel bir dilin izini sürüyor. 11 Ekim'e kadar sürecek sergi Çınar Eslek, Çağrı Saray, Maik Armstrong, Metehan Özcan, Nermin Er, Sırma Doruk, Uygur Yılmaz, Uygar Demoğlu'nun farklı disiplinlerdeki eserlerini bir araya getiriyor.

“Kollektif yaşam pratiklerinin azalmasıyla birlikte bireyin yeniyi aramaya başladığı distopik bir dünyada yaşamaktayız. İçinde yaşadığımız hayatın sınırları ile verdiğimiz kararlar birleşip eyleme dönüştüğünde yamalı haller almakta. Bireyselleşen yaşam biçimlerinin yoğunluğu, insanları mecburiyetler olmadıkça birbirine temas etme isteğini azaltırken mevcut diyalogların kopmasına da zemin hazırlıyor” diyen Mehmet Kahraman, Çukurcuma Depo’da küratörlüğünü üstlendiği ‘Zamanın Tozu’ sergisini, büyük Yunanlı yönetmen Theodoros Angelopoulos’un aynı isimli filminden etkilenerek ‘Her sınırda bir yol ayrımında bırakıldığımıza dair şiirsel bir dil eşliğinde yapılacak bir yolculuk’ olarak tanımlıyor.

Bu bağlamda Çınar Eslek’in fotoğraf ve yerleştirmesi değişim sonrasında mekanların yaşam biçimlerimizi nasıl etkilediğine dair yeni bir tanımlama önerirken, Uygur Yılmaz’ın mekan ve dil ilişkisi üzerinden yaptığı video performans çalışması sanatçının konumunu mekan içinde ironik bir şekilde görünür kılıyor. Çağrı Saray’ın desenleri ise mekanları dönüşüm sonrası tarihsel belleklerinden kopararak hayaletimsi imgelere dönüştürüyor. Maik Armstrong’un yerleştirmesi ise farklı tanımlamalar ile zihnimizde yer edinen objelerin müdahaleler ile yeni bir kimlik kazanmasıyla bilinen tanımlamaları dönüşüme uğratıyor. Nermin Er’in heykelleri ise zihnimizdeki hayali ve hüzünlü manzaraları hatırlatan şiirsel birer imgeye dönüşüyor.

Kahraman’ın “Değişen hayatlarımızı, yaşam biçimlerimizi ve verdiğimiz kararların yarattığı distopik anları görünür kılan bir yapı kuruyor” dediği ‘Zamanın Tozu’ sergisi, 11 Ekim’e kadar pazartesi hariç her gün Çukurcuma Depo’da görülebilir.
Adres: Çukurcuma Cad No : 20 Beyoğlu , İstanbul

Nermin ErÇağır Saray


Maik Armstrong


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Beyoğlu

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Yaşam

  ,

  Mekan