'Zamanın ruhunu değiştirdi'

George Harrison'ın en belirgin özelliklerinden biri, bence iç huzuru ve bilgelikle karışık bir tavrının olması. Ve üç kelimeyle de söylenirse, tevazu, içtenlik ve dürüstlük...
Haber: ÖMER MADRA / Arşivi

İSTANBUL - George Harrison'ın en belirgin özelliklerinden biri, bence iç huzuru ve bilgelikle karışık bir tavrının olması. Ve üç kelimeyle de söylenirse, tevazu, içtenlik ve dürüstlük... Bu da muhtemelen onun orta sınıf çocuğu olarak, kökeninden geliyor. George bir sosyal konutta büyüyor. Tuvaleti dışarıda olan bir konutta... Hiçbir zaman şişirilmiş bir egosu olmamış. Hatta en meşhur zamanında 'İlla bir rock grubuna girilecekse, bunun da Beatles olması fena olmazdı' dediği olmuş. Öte yandan Harrison,
"Modern müzikte beni en çok rahatsız eden şey, tümüyle egolar üzerine kurulmuş olması" diyor. "Bunun iyi bir tarafı da var ama" diyor, "Sesi kapatıp sadece seyredebilirsiniz!" Ve müzik üzerine şunu anlatıyor: "Burada (modern müzikte) tek
önemli şey, satmak ve para kazanmak, yetenekle filan hiç ilgisi yok."
'Müziğimi dinlemiyorum!'
Onun yaratıcılığı doğuştan geliyor. Gitar stiliyle, işi Carl Perkins'ten alıyor. Ve 1960'ların sadasını belirliyor. '68 devrimi' dediğimiz şeyin atası olan Perkins'ten aldığı sesi, yeniden belirleyecek konuma getiriyor. İkincisi, Doğu mistisizmini sitarla birlike Batı'ya taşıyanların öncüsü... Bunu 'Norwegian Woods' ya da 'Within You, Without You' gibi bestelerinde görüyoruz. Hatta bir de 'Raga Rock' akımının doğmasına neden oluyor.
Yani George'un asıl işi, benliğini kendi beyninin derinliklerinde aramak.
Zaten Beatles dağılınca da meditasyon ve bahçecilik yapıyor. "Kendi müziğimi dinlemiyorum, gazete okumuyorum, TV seyretmiyorum, konsere gitmiyorum" diyor.
Çok içedönük biri. Ama pratikte mesela yardım amacıyla bir Bangladeş konserini örgütlemiş olması çok önemli. Doğu-Batı meselesinin konuşulduğu günlerde, bu girişim hatırlanacak bir değerde.
Kendi müziği, hep 'zamandışı'. "20 yıl önce veya yarın farketmez, moda ve akımların dışında, müziğim ne ise odur, olduğu gibi kalır" diyor. Yine içine dönük, ama sinema sanatının derinlikli ürünlerine 'Monty Python' ve 'Time Bandits' gibi filmlere destek oluyor. Rock devrimi ateşini canlı tutuyor. Meşhur 'Traveling Wilburys'te yer alıyor. Orada 'End of the Line'ı (Yolun Sonu) söylüyor. John Lennon'a da saygısını her zaman gösteriyor. Anısına yazdığı 'All Those Years Ago' şarkısında şöyle bir cümlesi var: "Ben oldum olası vermekten bahsediyorum. Onlarsa dürüst davranmıyorlar."
O pop müziğin sadasını sonsuza kadar değiştirenlerden. Beatles için söylediğimiz, onun için de aynen geçerli: 'Zamanın ruhunu tastamam yansıttı. Ve aynı anda da onu kökünden değiştirdi.' Kendisinin günümüzdeki 'medeniyetler çatışması' ortamına odak olabilecek bir sözü daha var. 30 yıl önce düzenlediği Bangladeş'e yardım konserinde söylemişti: "Dün Nijerya'ydı (Biafra). Bugün Bangladeş. Bunlar her zaman her yerde olan şeyler." Bu söz bence neredeyse bir kehanet niteliğinde.
George Harrison, 'All Things Must Pass' albümünün 30. yıl özel versiyonuyla, bu akşam 20.00'de Açık Radyo 94.9 FM'de (Digiturk kanal 406) yayına girecek 'Odyofilya Sokakları'nda.