Zapatistalar Radikal Kitap'ta

Zapatistaların lideri Subcomandante Marcos'un yazı ve mektuplarından oluşan 'Sözümüz Silahımızdır' Türkçede yayımlandı.

İSTANBUL - Zapatistaların lideri Subcomandante Marcos'un yazı ve mektuplarından oluşan 'Sözümüz Silahımızdır' Türkçede yayımlandı. Radikal Kitap'ın yarın yayımlanacak sayısında Hakan Gülseven'in yazısıyla ayrıntılı biçimde ele alınan kitap, Marcos'un 'yarı günlük, yarı analiz' türü yazılarından, mektup, öykü ve şiirlerine kadar pek çok farklı metni içeren zengin bir derleme. Kitap, 'Tarihe bir çizik atmak istiyoruz' diyen Marcos ve onunla Meksika yönetimine karşı ayaklanan Chiapas yerlilerinin hikâyesini de tüm yönleriyle kavrama olanağı veriyor.
Radikal Kitap'ta ayrıca Subcomandante'nin hayranları arasında olduğu Zapatistaları en iyi anlatan yazar, Carlos Fuentes de ele alınıyor. Celâl Üster'in tanıttığı Fuentes, yeni kitabı 'Laura Diaz'lı Yıllar'da ülkesi Meksika'nın 20. yüzyıl portresini çiziyor.
Radikal Kitap bu hafta ilginç bir olguya dikkat çekiyor. Uzmanlar, kendinizi ve başkalarını tanımak için okuduğunuz psikoloji kitaplarının sorunları artırabileceği uyarısında bulunuyor.
Bu sayıda ayrıca 'Her kitabım bir intihar mektubudur' diyen 'aykırı yazar' Uğur Özakıncı'yla söyleşi, Enis Batur imzası taşıyan, yazmaya ve kitaba adanmış iki kitabın tanıtımı ve bir Borges portresi de kitap kurtlarıyla buluşuyor. (Kültür Sanat)