Zaz zıpır, seyirci sakindi

Zaz zıpır, seyirci sakindi
Zaz zıpır, seyirci sakindi

Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN

Haber: ALPBUĞRA BAHADIR GÜLTEKİN / Arşivi

‘Pozitif Günler’ konser serisi kapsamında Maçka Küçükçiftlik Park, önceki akşam Fransız şanson geleneğinin yükselen sesi Zaz’ı ağırladı. Geçen sene Cemal Reşit Rey’de hayranlarının karşısına çıkan şarkıcı, bu kez bir açıkhava konseriyle İstanbul ’da sahneye çıkmış oldu.
Başlama saati 22.00 olarak duyurulan etkinliğe ilgi büyüktü. Hatta daha kapılar açılmadan girişte ufak bir izdiham yaşandı. Konser saati geldiğinde artan alkışlar, Isabelle Geffroy’un sahnede görünmesiyle yerini tezahüratlara bıraktı. Repertuvarına ünlü ‘Les Passants’ parçasıyla başlayan Zaz kıpır kıpırdı, sürekli zıpladı, yerinde duramadı. Bir yandan sahnenin bir ucundan öbürüne koşuyor, diğer yandan da elleriyle seyircileri coşturmaya çalışıyordu. Ancak Zaz ne kadar coşkuluysa, seyirci de o kadar dingindi.
İlk şarkının ardından ‘İyi Akşamlar İstanbul’ diye bağıran Zaz’a hayranları eşlik etmeye çalıştı ama birkaç şarkı sonra bu gayret de söndü gitti. Konserin ilk yarım saatinde kan ter içinde kalan Geffroy, baktı olmuyor bir ara Türkçe konuşmaya karar verdi ve önündeki prompterdan okuyabildiği kadarıyla şu sözleri söyledi: “Bir süre önce şunu öğrendim; insanları sevebilmek için önce kendini sevmen gerek. Bu kendimize verebileceğimiz en güzel hediye.” 

Beklenen an: ‘Je Veux’
Ancak Zaz, frekansını Fransızcaya çevirdiğinde, konser alanına yine o sessizlik hâkim oldu. Ta ki, grubun çıkış parçası ‘Je Veux’ çalana kadar… O an mekânı tıklım tıklım dolduran kalabalık derin uykusundan uyandı ve hep bir ağızdan şarkıyı söylemeye başladı. Bir ara şarkı söylemeye ara verdi ve Fransızca bilen bir izleyicinin tercümesiyle herkese gözlerini kapattırıp Paris’in arka sokaklarındaki hayatı anlattı. Sonra slow şarkılarla konser alanı boşalmaya başladı. Onu çok seviyoruz ama bir dahaki sefere mümkünse küçük bir kulüpte buluşalım...