Zeki Alasya hayatını kaybetti

Zeki Alasya hayatını kaybetti
Zeki Alasya hayatını kaybetti
Zeki Alasya bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Sanatçının tedavi gördüğü hastaneden açıklama yapıldı. Türk sinemasının ünlü ismi 1943 doğumluydu ve 72 yaşındaydı. İşte Zeki Alasya'nın biyografisi, oynadığı filmler / tiyatrolar ve fotoğrafları...

RADİKAL - Türk sineması ve tiyatrosunun en ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Zeki Alasya Koç Üniversitesi Hastanesi'nde vefat etti. Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri  tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir" denildi.  18 Nisan 1943 doğumlu olan Alasya 72 yaşındaydı...

PAZAR GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

Zeki Alasya'nın cenazesi pazar günü Levent Camii'nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Siyasilerden Zeki Alasya mesajı

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

18 Nisan 1943 yılında İstanbul 'da doğdu. Robert Koleji'nin orta bölümünü bitirdi. Sanat hayatına 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. Çeşitli tiyatrolarda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Kahkahalarımızı öksüz bırakan Zeki Alasya'nın hayatı

Zeki Alasya'nın yaşam öyküsü

Zeki Alasya'nın son filminden...

 

Zeki Alasya'nın ardından ünlü isimlerin mesajları

Zeki Alasya Metin Akpınar dostluğundan unutulmaz kareler

Zeki Alasya'nın yaşam öyküsü

Arda Turan'dan Zeki Alasya mesajı
  http://www.radikal.com.tr/135209113520912

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çok farklıydı - ex nihilo

  ne siyasi ne akademik ne de popüler bir figürdü, daha çok belli bir kuşağın çocukluğu, gençliği ve yetişkinliği üzerinde çok etkili olmuş özel bir isimdi zeki alasya. tabiiki metin akpınarla beraber. kaybı bana çocukluğumdan ne kadar uzakta olduğumu ve ne kadar yaşlandığımı hissettirdi. uzun zamandır bir sanatçının ölümünden bu kadar etkilenmemiştim.

  Ağaçlar ayakta ölür, - user383538

  Son güne kadar sinemada, ekranda idi. Türkiye nin başı sağolsun.