Zeki Demirkubuz: Aldatmayan kadından hikaye olmuyor!

Zeki Demirkubuz: Aldatmayan kadından hikaye olmuyor!
Zeki Demirkubuz: Aldatmayan kadından hikaye olmuyor!
Kocaeli Üniversitesi Kültür Sanat ve Sosyal Araştırmalar Kulübü'nce düzenlenen söyleşiye katılan yönetmen Zeki Demirkubuz, bir soru üzerine, "Aldatmayan kadın hikâye olmuyor. Erkek aldatırsa çok büyük bir trajedi olmuyor. Kadın aldattığı zaman erkeğin halini görün" dedi.

RADİKAL- Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen Zeki Demirkubuz söyleşisine öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Filmlerinde aldatan, kötü kadın imgesi görülmesinin sebebiyle ilgili bir soruya Zeki Demirkubuz, "Aldatmayan kadından bir hikaye olmuyor. Erkek aldatırsa çok büyük bir trajedi olmuyor. Kadın aldattığı zaman erkeğin halini görün, işte benim filmlerden veya çevrenizden. O baya böyle sorgulayıcı, insanı olmayan kanallara götürebiliyor. Onun etkisini de biraz değerlendirebiliyorum" diye yanıt verdi.

Demirkubuz, filmlerinde kullandığı ' Aldatan kadın ' karakterinin bazı kesimler tarafından kadınları kötülemek olarak algılandığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Bütün dünyadaki ama özellikle bizim ülkemizdeki cinsellik kültürüne dair bir şeyden yararlanıyorum. Çoğu bu kültürden olan ama bir kısmı da kadının ve erkeğin doğasından gelen, aslında kadının gücüne atıfta bulunan filmler ortaya koymama rağmen Türkiye'de bu angaje olmuş siyaset yüzünden 'Hep kadınlar mı aldatıyor?', 'Kadın düşmanı' gibi şeyler oluyor. Bunlar çok benimle ilgili konular değil. Ben kafama takılan, bende bir mesele olarak karşılığını bulan şeylerin filmini yapmaktan sorumluyum. Kadın da değil burada aslında sorun. Ben insanın doğasını anlamaya çalışan filmler yapmaya çalışıyorum. Burada kadının aldatmasıyla ortaya çıkan durumlarla bu doğaya dair daha çok şey ifade etme olanağı çıkıyor. Ve bunu kadınları ifade etmekten çok aldatma duygusunun sebep olduğu erkekler üzerindeki, erkeklerin gerçekliğine dair ortaya çıkan durumlar konusunda daha çok şey anlatma fırsatı veriyor bana. Onun dışında bununla ilgili bir başka tasarrufum söz konusu olmaz. Kadınlarla ilgili bir problemim olamaz. Zaten bu filmlere böyle bir politik angajmanla değil, düz bakabilen birinin nazarında kadınları ne kadar sevdiğim, ne kadar saygı duyduğum ve değer verdiğim anlaşılabilir."

"HALK ANLAYACAK DİYE FİLM YAPMAK UTANÇ VERİCİ"
Filmlerinin toplumun geneli tarafından anlaşılmadığı eleştirilerine cevap veren Demirkubuz, şöyle konuştu: "Halk anlayacak' diye, toplumun düzeyi bu diye bir tür kendini inkar olan bir tutum geliştirip de kendimi bir kenara koyup benim kim olduğumu değil de, benden ne beklendiği üzerine film inşa edilmesini utanç verici buluyorum. Bu zaten Türkiye'de ve dünyada entellektüellerin önünde duran en büyük mesele. Ve bu dünyanın her yerinde de aynıdır." (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/152291415229141

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ASLINDA BUNA GEREK YOKTU.. - ARAGORA

  Bu akademisyenlerin ne demek istedikleri zaten hiç anlaşılamadı..''Bu suça ortak olmayacağız'' cümlesindeki suç ne idi ? Bence bunu açıklamaya davet edilmeliydiler..Bir sempozyum düzenlenmeli ve herkes bildiri vermeliydi..Bakalım ne diyeceklerdi ?Devlet ;anlı şanlı prof'larıyla ortaya çıkıp savunmalıydı..Akademisyenlerin fikir birliğinde olmadıkları hemen açığa çıkacaktı.Önlerine uzatılan kağıdı imzalamak durumunda olmuş oldukları ortaya çıkacaktı.Örneğin ;PKK teröristlerinin silahlı bir ayaklanma yapıp ortalığı hendeklere ,çukurlara döndürdüklerinde.Binaların depolarına silah yığınağı yaptıklarında ,siz devlet olsanız ne yapardınız ? sorusu sorulmalıydı..Gerçek bir empati sempozyumu yapılabilirdi. Dünyada hangi devlet böyle bir ayaklanmaya sessiz kalmıştır?IRA adam öldürüp bomba patlattığında İngiltere sessiz mi kalmıştı ?Bask 'lar bombaladığında ,İspanya sessiz mi kalmıştı?