Zeytinli Rock 2015 ne festivaldi ama!

Zeytinli Rock 2015 ne festivaldi ama!
Zeytinli Rock 2015 ne festivaldi ama!

Levent Candaş, Demir Demirkan ve Arbak Dal. FOTOĞRAF: DERYA ÜLKAR

Şebnem Ferah'tan Duman'a, Teoman'dan Bulutsuzluk Özlemi'ne Pentagram'dan Demir Demirkan'a Türkiye rock sahnesinin gövde gösterisi yaptığı Zeytinli Rock Festivali, dün gece sona erdi. Festivale bu yıl çok yoğun ilgi vardı; zira 11 bin kişilik çadır alanı yetmeyince alan genişletildi. Festivalden geriye "Zeytinli Rock 2015 ne festivaldi" dedirtecek güzel anlar kaldı.
Haber: ESRA ÜLKAR - eulkar@hurriyet.com.tr / Arşivi

Şebnem Ferah, Teoman, Duman, Pentagram, Demir Demirkan, Bulutsuzluk Özlemi, Feridun Düzağaç... Yerli rock denince akla gelen ilk isimlerin hepsi Zeytinli Rock Festivali’nde buluştu. Festival, sahne alacak isimler açıklanır açıklanmaz unutlumaz bir etkinlik olacağının sinyalini vermişti. Öyle de oldu. Sorunsuz geçen 5 günün ardından rock müziğe doymuş, sıcaktan kavrulmuş, toz toprak içinde kalmış kitle yüzlerde dev gülümsemelerle evlerine unutamayacakları anılarla döndü. Festivalin unutulmayacaklarını kısaca sayarsak, muhteşem geçen konserler, harika bir rock sever kitle, Zeytinli sıcağı, her halay ve horana katılan grup, uzun tuvalet ve duş kuyrukları...


FOTOĞRAFLAR: ESRA ÜLKAR

Festivalin kapıları kampçılar için 19 Ağustos Çarşamba günü açıldı. 11 bin kişilik çadır tayfası, çadır için ayrılan alana sığmayınca alan genişletildi. Müzik hiç susmadı. Ana sahne biter bitmez alternatif sahne, alternatif sahne biter bitmez ana sahne konserleri başladı. 16.00’da başlayan konserler aralıksız 02.00 hatta 03.30’a kadar devam etti. Sadece kampçıların oluşturduğu seyirci ilk gün Moğollar ve İstanbul Arabesque Project ile ısındı. Alana çarşamba akşamı gittiğimde “Aşk yarasıdır bu ilaç kapatmaaaz, benim derdime çare bulunmaaaz” diye haykıran kitle İstanbul Arabesque Project ile coçmakla meşguldü. Sahneye Moğollar’ın çıkması kampçılar için süpriz oldu. Moğollar ile birlikte çadır tayfası festivale hazırdı.


Teoman. FOTOĞRAF: DERYA ÜLKAR
Festivalin sloganında olduğu gibi müzikseverler sabahları deniz, kum ve güneşin keyfini çıkardı. Sabahları gölgelerde mayışanlar konserler başladığında tüm enerjileriyle bir ana sahne, bir alternatif sahnenin önüne koşturdu. Sahnelerdeki kadroya yakışır bir seyirci kitlesi vardı. İlk gün ana sahnede Teoman, Feridun Düzağaç, Pinhani, Aylin Aslım, Lüxus, Gece ve Atlas’ı dinledik. Alternatif sahnede ise Yok Öyle Kararlı Şeyler, Son Feci Bisiklet’in de aralarında bulunduğu sekiz grup sahne aldı. Teoman’ın nakaratını bir daha bir daha söylettiği ‘Gemiler’ şarkısı Teoman konserinin aklımda kalan en güzel kısmı oldu. “Rock rock nereye kadar?” diyen Pinhani, Neşet Ertaş türküsü, oyun havası ve halayla tozu dumana kattı. Bir anda kendimizi kasap halayı çeken gruba katılırken bulduk. Feridun Düzağaç’ın konserinde ise muhteşem seyirci korosuna hayran kaldım. Ritim bile kaçırmayan profesyonel koro FD şarkılarını hep bir ağızdan söyledi. Seyirci gerçekten muhteşemdi.Gezi’ye selam, müziğe devam

Duman. FOTOĞRAF: DERYA ÜLKAR
İkinci gün Duman, Bulutsuzluk Özlemi, Ceylan Ertem, Umut Kuzey, Niyazi Koyuncu, TNK, Nükleer Başlıklı Kız sahne aldı. Alternatif sahne ise Yüzyüzeyken Konuşuruz, Adamlar gibi isimleri ağırladı. Niyazi Koyuncu’nun performansı sırasında yine halay çeken ve horon tepen kitle ortaya çıktı. Duman bulutu içinde halay çeken halkalar performans boyunca durmadı. Bulutsuzluk Özlemi’yle birlikte Zeytinli’de “Acil demokrasiii” niğdaları yükseldi. Konserlerin bitmesini sadece seyirci değil, müzisyenler de istemedi. Sahne süresi dolan grup şarkı söylemeye devam etti. Ancak programın aksamaması için konseri bitirmek zorunda kaldılar. Bulutsuzluk Özlemi’nin belkide tek eksiği ‘Sözlerimi Geri Alamam’ı çalmamalarıydı. Bu kitleyle iyi giderdi. Sahneden inmek istemeyen bir başka grup ise Duman’dı. İkinci günün headliner’ı Duman, son grup olmanın verdiği rahatlıkla yaklaşık üç saat sahnede kaldı. ‘Eyvallah’ şarkısında “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla Gezi Direnişi’ne selam çakıldı.

Daha iyisini nasıl yapacaklar?

Şebnem Ferah. FOTOĞRAF: DERYA ÜLKAR
Üçüncü gün sahne sırası Şebnem Ferah, Redd, Demir Demirkan, İskender Paydaş, Melis Danişmend, Sattas ve Suzinin Turtası’nda idi. İskender Paydaş’ın süprizi Aslı Gökyokuş ve Ferman Akgül oldu. Sahneye önce Aslı Gökyokuş ardından Ferman Akgül çıktı. Sonrasında ikili sahneyi Ozan Ünlü’ye bıraktı. Demir Demirkan da festivalin en iyi performanslarındandı. ‘Bu adam gitti gider’ ve ‘Zaferlerim’ şarkıları akılda kalan anlardan. Sakin geçen Redd konserinin ardından sahne sırası ‘Rock müziğin kraliçesi’ndeydi. Şebnem Ferah süslü sahnesi, coşkulu seyirciyle festivalin unutulmaz konserlerinden birini verdi. O da Duman’dan aldığı referansla yaklaşık 2 saat sahnede kaldı. Festivalin finalini olması gerektiği gibi Pentagram yaptı. Hayko Cepkin, Pilli Bebek, Kurtalan Ekspres, Blacktooth, Nemrud, Fallen de son gün isimleriydi. Hayko Cepkin ışık şovlarıyla etkiledi.

Festivalcilerin ayrılırken akıllarında kalan tek soru ise “Daha iyisini nasıl yapacaklar?” oldu. Sorunun cevabı için gelecek seneyi şimdiden merakla bekliyoruz. Son olarak 2015 Zeytinli seyircisi, sizinle konser izlemek çok keyifliydi!